Wydział Mechaniczno-Energetyczny

O przyszłości fotowoltaiki

Data: 11.01.2022 Kategoria: Życie Wydziału

Dr inż. Marcin Michalski z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej uważa, że w najbliższych latach rozwijać będzie się fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. To całkiem inny rodzaj instalacji od tych, które instaluje się obecnie.

rick-jack-1z73fd1w1tm-unsplash.jpg

"BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, to z pewnością kierunek, który będzie się rozwijać. Nie wiadomo jednak, czy będzie on stanowił faktyczną alternatywę dla klasycznych modułów, czy jednak będzie opcją dla tych budynków, gdzie zwykłej instalacji wybudować nie można. Dobrym przykładem są tu nie tylko perowskity, ale także szyby oparte na technologii kropki kwantowej, które opracowała choćby polska firma ML System."

"Ta dziedzina odnawialnych źródeł energii przyniesie jednak nowe problemy do rozwiązania. Obecnie instalacje fotowoltaiczne są dokładane do już zbudowanego obiektu. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to na przykład dachówki czy balustrady, które poza produkcją energii, muszą spełniać też swoje pierwotne funkcje."

Cały wywiad na stronach Wirtualnej Polski.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję