Prof. Ziemowit Miłosz Malecha (Wydział Mechaniczno-Energetyczny) jenym z czworo nowych profesorów tytularnych na Politechnice Wrocławskiej. Nominację także otrzymali: prof. Marta Rorat (Wydział Medyczny), prof. Justyna Rybak (Wydział Inżynieria Środowiska) oraz prof. Tomasz Sozański (Wydział Medyczny).
Prof. dr hab inż. Ziemowit Malecha- badacz w dyscyplinie inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2017 r. Na stanowisku profesora Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym jest zatrudniony od 2019 r. W latach 2009-2014 przebywał i pracował na kilku uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (University of Michigan w Ann Arbor, University of New Hampshire w Durham oraz University of Colorado w Boulder), gdzie zajmował się badaniami podstawowymi w zakresie modelowania numerycznego systemów wieloskalowych w geofizyce. Pobyt w USA umożliwił mu także wiele podróży, dzięki czemu miał okazję lepiej zrozumieć specyfikę funkcjonowania akademii w różnych regionach.
Po powrocie do Polski nawiązał współpracę z licznymi instytucjami zagranicznymi, w tym z CERN, gdzie odbył kilka miesięcznych pobytów naukowych, jak również z National Central University w Tajwanie oraz laboratorium SLAC na Uniwersytecie Stanforda.
Obecnie jego praca badawcza skupia się na zagadnieniach związanych z konwersją energii, transformacją energetyczną oraz wpływem wielkopowierzchniowych instalacji odnawialnych źródeł energii na środowisko.
Praca i zainteresowania prof. Ziemowita Miłosza Malechy opierają się na interdyscyplinarności, która wykracza także poza nauki techniczne.
Szczególną uwagę poświęca zagadnieniom z zakresu ekologii oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii w ochronie ekosystemów. Od 2020 roku angażuje się w badania i prace rozwojowe nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w precyzyjnym rolnictwie, by ograniczyć zużycie środków ochrony roślin.
Jego aktywne zainteresowania badawcze obejmują także nauki medyczne; w ramach współpracy ze środowiskiem medycznym prowadzi prace nad modelowaniem przepływów w górnych drogach oddechowych.
Więcej informacji o nominacjach znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.