Fermilab to amerykański ośrodek badań nad fizyką cząstek elementarnych i fizyką wysokich energii Departamentu Energii USA. Projekt Proton Improvement Plan-II, tzw. PIP-II, zakłada modernizację kompleksu akceleratorów Fermilabu, która obejmuje wdrożenie nowego akceleratora liniowego protonów z konwersją na neutrina.
PIP-II zapewni międzynarodowej społeczności zajmującej się fizyką cząstek elementarnych światowej klasy obiekt naukowy, który umożliwi prowadzenie badań skoncentrowanych na odkryciach, zmieni nasze rozumienie przyrody i wzmocni powiązania między postępem w naukach podstawowych a innowacjami technologicznymi.
PWr dołącza tym samym do długiej listy światowych partnerów projektu PIP-II, na której znajduje się osiem instytucji z Francji, Indii, Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii. Finansowany głównie przez Departament Energii USA, PIP-II jest pierwszym akceleratorem cząstek zbudowanym w Stanach Zjednoczonych przy znaczącym udziale partnerów międzynarodowych.
– Zespół kriogeników PWr jest bardzo zmotywowany do współtworzenia akceleratora PIP-II – mówi prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, inicjator zaangażowania uczelni w rozwój systemu kriogenicznego PIP-II. – Doceniamy zarówno techniczne wyzwania, jak i międzynarodowy charakter tego prestiżowego projektu – podkreśla.
Udział PWr w PIP-II opiera się na doświadczeniu uczelni w dziedzinie kriogeniki i technologii akceleratorów nadprzewodnikowych nowej generacji – kluczowych komponentów nadprzewodnikowego akceleratora liniowego PIP-II. Po wcześniejszym udziale w projektach European X-FEL i European Spallation Source, PWr planuje wnieść wkład w prace badawcze, projekt i budowę kriogenicznych linii transferowych dla 270-metrowego akceleratora PIP-II. Dotychczas Politechnika opracowała projekt koncepcyjny kriogenicznego systemu dystrybucji helu akceleratora.
Wiecej na stronie Aktualności PWr.