Kształcenie przygotowuje do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych przy jednoczesnej realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. Studenci sporządzają specyfikacje projektowe, są autorami projektów maszyn, urządzeń i systemów energetycznych w zakresie wybranej specjalności. Wykorzystują bilanse energetyczne złożonych systemów energetycznych. Symulują ich pracę z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania komputerowego.
Absolwent studiów II stopnia nabywa takie umiejętności jak:
- pozyskiwanie, synteza i krytyczna analiza informacji źródłowych, także w języku obcym oraz przygotowanie opracowań naukowych i prezentacji dokumentujących wyniki własnych badań
- posługiwanie się metodami numerycznymi w opracowywaniu modeli matematyczno - fizycznych złożonych zagadnień cieplno-przepływowych w systemach energetycznych
- sporządzanie specyfikacji projektowej oraz projektowanie maszyn, urządzeń i systemów energetycznych w zakresie wynikającym z kształcenia specjalistycznego
- wykonywanie bilansów energetycznych złożonych systemów energetycznych jak również symulowanie ich pracy z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania komputerowego
- posługiwanie się językiem obcym w zakresie zgodnym z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
Perspektywy zatrudnienia:
- elektrownie, elektrociepłownie i ciepłownie
- zakłady przemysłu energetycznego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego, motoryzacyjnego, hutniczego
- przedsiębiorstwa przesyłające i rozdzielające energię elektryczną, ciepło lub inne nośniki energii
- firmy produkcyjne i remontowe branży energetyki cieplnej, chłodnictwa i klimatyzacji
- firmy projektujące maszyny, urządzenia i systemy grzewcze, chłodnicze lub klimatyzacyjne
Absolwenci kierunku Energetyka mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane:
- w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych - do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (po studiach I stopnia)
- w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych - do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (po studiach II stopnia)
- w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i energetycznych - do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (po studiach II stopnia)
- (dodatkowe informacje: https://uprawnieniabudowlane.pl/kalkulator-wyksztalcenia-i-praktyki/)
Studia II stopnia magisterskie na kierunku Energetyka prowadzone są w specjalnościach:
- chłodnictwo, ciepłownictwo i klimatyzacja
- nowoczesne technologie energetyczne
- computer aided mechanical and power engineering
- refrigeration and cryogenics
- renewable sources of energy
- odnawialne źródła energii (studia w trybie niestacjonarnym)
Chłodnictwo, ciepłownictwo i klimatyzacja
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń dla ciepłownictwa, chłodnictwa, klimatyzacji oraz dziedzinach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie zapewnienia komfortu termicznego w pomieszczeniach oraz do pracy w organach samorządu terytorialnego i samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.
Nowoczesne technologie energetyczne
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń w energetyce zawodowej i przemysłach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie niskoemisyjnej energetyki konwencjonalnej, odnawialnej, energetyki jądrowej oraz technologii minimalizacji ich oddziaływania na środowisko naturalne. Zna nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła, chłodnictwa i klimatyzacji, także przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jest przygotowany do pracy w firmach przemysłowych i doradczych, w organach samorządu terytorialnego oraz samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach funkcjonowania rynku energii i zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego.
Computer aided mechanical and power engineering
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń w energetyce i przemysłach pokrewnych. Jest przygotowany do modelowania, symulacji, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych oraz do pracy w organach samorządu terytorialnego i samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystania zaawansowanych narzędzi komputerowych do wspomagania pracy w przemyśle energetycznym i mechanicznym.
Renewable sources of energy
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń w energetyce i przemysłach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.
Refrigeration and cryogenics
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie: projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych oraz technologii proekologicznych i bezpieczeństwa technicznego. Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, badania i eksploatacji maszyn i urządzeń generujących niskie temperatury, odpowiednio do -35 o C w chłodnictwie oraz w zakresie od 120 K (-153 o C) do ułamków Kelwina w kriogenice, m.in. dla potrzeb techniki, nauki i medycyny.
Odnawialne źródła energii - studia niestacjonarne
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń w energetyce i przemysłach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.