AKL w USA: złoto i srebro w międzynarodowych zawodach

Data: 18.04.2024 Kategoria: Życie Wydziału

akl_kalifornia2024.jpg

Studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr potwierdzili, że należą do światowej czołówki młodych konstruktorów samolotów bezzałogowych! W zawodach SAE Aero Design West byli zdecydowanie najlepsi w kategorii Advanced, a do złota dołożyli także srebro w kategorii Micro.

Zawody rozegrane w Van Nuys w Kalifornii stanowiły nie lada wyzwanie dla ich uczestników – młodych inżynierów lotniczych z całego świata. Nie tylko ze względu na ambitne zadania, jakie musiały wykonywać ich samoloty w poszczególnych kategoriach konkursu, ale także z powodu pogody – deszczu, zacinającego wiatru i mgły. Weekendowe starty nie należały do najprzyjemniejszych, co doskonale widać na zdjęciach i materiałach wideo zamieszczanych przez AKL w czasie konkursu na profilach społecznościowych zespołu.

Podobnie jak we wcześniejszym konkursie SAE Aero Design East studenci z Politechniki Wrocławskiej wystartowali w dwóch kategoriach konkursu.

W klasie Advanced AKL zajął pierwsze miejsce za wykonanie misji, drugie za prezentację techniczną i trzecie za raport techniczny – co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

W klasie Micro samolot o jak najniższej masie i możliwie najmniejszej rozpiętości skrzydeł musiał być w stanie przewieźć maksymalną ilość wody jako ładunek.

W klasie Micro zespół zapracował też na pierwsze miejsce w prezentacji technicznej i ostatecznie może pochwalić się drugą pozycją w klasyfikacji generalnej.

Podsumowanie osiągnięć uzyskanych podczas SAE Aero Design East:

• 1 miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Advanced,
  • 1 miejsce za wykonanie misji klasy Advanced,
  • 1 miejsce za wykonanie misji klasy Micro,
  • 1 miejsce w prezentacji technicznej klasy Micro,
  • 2 miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Micro,
  • 2 miejsce za prezentację techniczną klasy Advanced,
  • 3 miejsce za raport techniczny klasy Advanced.

W zawodach uczelnię reprezentowali: Kacper Adolf, Szymon Bartkowiak, Przemysław Bogdański, Krzysztof Buchalik, Mateusz Dziedzic, Jakub Jarecki, Kamil Jendryka, Kacper Lisowiec, Vincent Marchewka, Nikodem Perła, Miłosz Rogaliński i Szymon Romanek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.