Logowanie

 

Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Energetyka

Czy potrafisz wyobrazić sobie swój dzień powszedni bez energii elektrycznej? Skąd się ona bierze? Jak racjonalnie wykorzystywać zasoby i nośniki energii? Co to jest miks energetyczny? Czym różnią się kogeneracja, trójgeneragcja i poligeneracja?
Na te, i jeszcze wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi wybierając kierunek studiów Energetyka.

Tu poznasz podstawy procesów energetycznych. Nauczysz się budowy i zasad prawidłowej eksploatacji elektrowni i elektrociepłowni – tych na paliwa odnawialne (biomasa, biogaz), alternatywne (RDF), jak i konwencjonalne (gaz ziemny, węgiel). Poznasz procesy zachodzące w elektrowni jądrowej. Dowiesz się o małych elektrowniach wodnych i różnych nowoczesnych technologiach generowania energii elektrycznej w instalacjach rozproszonych.

Swoje zainteresowania możesz rozwijać działając w organizacjach studenckich. Ciekawą ofertę znajdziesz m.in. w SKN „Płomień” lub PWr Solar Boat Team.

Specjalności

Studia I stopnia inżynierskie prowadzone są w specjalnościach:

Energetyka rozproszona

Specjalność "Energetyka rozproszona" na kierunku Energetyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zagadnieniach związanych z projektowaniem, budową i eksploatacją rozproszonych układów wytwarzania, dystrybucji i magazynowania energii. W ramach przedmiotów specjalnościowych Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu różnych technologii wytwarzania, konwersji i magazynowania energii (w tym mikroelektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, jednostki kogeneracyjne czy biogazownie), gazownictwa, audytu energetycznego, klimatyzacji, chłodnictwa, kriogeniki, ograniczania emisji zanieczyszczeń oraz energooszczędnej eksploatacji systemów energetycznych, w tym opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii​.

Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy na różnych stanowiskach związanych z projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem ruchu rozproszonych systemów energetycznych, w tym jako projektanci, instalatorzy, inżynierowie procesu, technologowie czy specjaliści ds. zarządzania systemami energetycznymi zarówno w sektorze energetycznym jak i przemyśle. Takie kompetencje są poszukiwane na rynku pracy w związku z trwającą transformacją energetyczną przy jej postępującej dekarbonizacji i rozwoju systemów poligeneracyjnych wytwarzania energii (jednoczesnego wytwarzania lokalnie w skojarzeniu kilku rodzajów energii w postaci prądu, ciepła, chłodu lub pary).

Energetyka zawodowa

Specjalność "Energetyka zawodowa" na kierunku Energetyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na projektowaniu, budowie i utrzymaniu w ruchu instalacji oraz systemów energetycznych. Studenci na tej specjalności, oprócz przedmiotów kierunkowych związanych z tematyką konstrukcji i eksploatacji urządzeń i systemów energetycznych (konwencjonalne, jądrowe, odnawialne technologie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej) zdobywają wiedzę z zakresu wytwarzania, użytkowania i przesyłu energii elektrycznej. Zdobywają także wiedzę i umiejętności z dziedzin takich jak ochrona środowiska, gospodarka i utylizacja odpadów, systemy ciepłownicze i kriogeniczne oraz energooszczna eksploatacja systemów energetycznych.

Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy na różnych stanowiskach związanych z procesami energetycznymi, w tym na stanowiskach projektantów, specjalistów ds. utrzymania ruchu, kierowników produkcji, inspektorów technicznych czy specjalistów ds. jakości i ochrony środowiska, szczególnie w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej w obrębie energetyki zawodowej. Kształcenie na tej specjalności pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w sektorze energetycznym, paliwowym i w przemyśle, m.in. w obszarze energetyki konwencjonalnej i jądrowej, energetyki wodorowej, transformacji energetycznej przedsiębiorstw, ciepłownictwie czy gospodarki obiegu zamkniętego.

Przedmioty specjalnościowe na semestrach 5 - 7: 

Energetyka rozproszona Energetyka zawodowa

Chłodnictwo i kriogenika (2W+2L)

Kriogenika i technologie gazowe w energetyce (2W+1C+1L)

Systemy grzewcze i kogeneracyjne (2W+1P)

Systemy ciepłownicze (2W+1C)

Magazynowanie energii (1W+1L)

Gospodarka i utylizacja odpadów (1W)
Techniki oczyszczania spalin  (2W) Techniki oczyszczania spalin (2W+1L)
Systemy konwersji energii (2W+2L+1P)

Systemy konwersji energii (2W)

Modelowanie układów energetycznych (1W+1L)

Gazownictwo (1W)

Audyt energetyczny (1W+1P)

Podstawy klimatyzacji i wentylacji (2W+1P)

Generatory energii elektrycznej (2W)

Napędy maszyn (2W)

Systemy elektroenergetyczne (2W)

Rynek energii i prawo energetyczne (1W)

Zarządzanie energią (1W)

Eksploatacja systemów energetycznych (2W)
Eksploatacja systemów energetycznych (2W+1L)

Absolwenci kierunku Energetyka mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane: 

  • w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych - do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (po studiach I stopnia)
  • w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych  - do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (po studiach II stopnia)
  • w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i energetycznych - do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (po studiach II stopnia)
  • (dodatkowe informacje: https://uprawnieniabudowlane.pl/kalkulator-wyksztalcenia-i-praktyki/)

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję