Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Znaleźliśmy się w przełomowym momencie cywilizacyjnym. Uświadomiliśmy sobie skończoność zasobów paliw kopalnych oraz destabilizujący klimat wpływ nadmiernych emisji dwutlenku węgla. Jest to też moment, w którym cały świat zaczyna oszczędzać, stosować czyste technologie energetyczne; sięga zdecydowanie po energię ze źródeł odnawialnych i idzie w kierunku nowych, niekonwencjonalnych sposobów jej pozyskiwania.
Na naszym Wydziale studenci mogą zgłębiać zupełnie nowe, nieznajdujące swojego odpowiednika w dotychczasowej energetyce problemy poznawcze, technologiczne, eksploatacyjne, które wymagają interdyscyplinarnego podejścia do wykorzystania energii i odważnych innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii i nie tylko. Zapoznają się z budową maszyn i urządzeń energetycznych stosowanych na wszystkich etapach łańcucha energetycznego - do produkcji, transmisji oraz wykorzystania energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu. Uczą się jak działają instalacje kriogeniczne oraz reaktor termojądrowy. Dosłownie i w przenośni sięgają ku słońcu i gwiazdom dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Wszystko to pod okiem doświadczonych naukowców i dydaktyków, miłośników i pasjonatów.
Podczas Dnia Otwartego możecie dowiedzieć się czym się zajmujemy i jak możecie zostać członkami naszej społeczności. Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym naszą przyszłość kreujemy wspólnie.
Zobaczciem co przygotowaliśmy...
Gdzie nas można znaleźć?
Przygotowaliśmy dla Was punkt informacyjny (w budynku C13 - tam, gdzie stoją przedstawiciele wszystkich Wydziałów). Tu dowiecie się o tym co i gdzie przygotowaliśmy dla Was w ramach Dnia Otwartego, dowiecie sie wszystkiego o Wydziale, kierunkach, specjalnościach, warunkach rekrutacji. W punkcie informacyjnym usłyszycie odpowiedzi na swoje ewentualne pytania. Nasi wykładowcy opowiedzą Wam o czym będziecie się uczyć na poszczególnych kierunkach.
Czekamy na Was w trzech budynkach: A4, D1 oraz L1 (po drugiej stronie Odry). Oto mapa, która powie Wam jak nas znaleźć...
WYKŁADY TEMATYCZNE
Wydział Mechaniczno-Energetyczny przygotował specjalną propozycję dla wszystkich odwiedzających nas podczas Dnia Otwartego Politechniki Wrocławskiej. Nasi wykładowcy wybrali jedne z najciekawszych zagadnień inżynierskich i naukowych, z którymi stykają się studenci Wydziału.
Wykłady tematycznie związane z kierunkami Energetyka, Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych oraz Odnawialne Źródła Energii odbywają się w budynku A4 w sąsiadujących salach. Bardzo łatwo można zapoznać się z zakresem każdego z nich po prostu przechodząc pomiędzy sąsiadującymi salami.
Wykłady dotyczące Lotnictwa i Kosmonautyki odbywają się w budynku D1, ze względu na bliskość sal laboratoryjnych, w których planowane są dodatkowe pokazy.
A4, 261
Opis: Każdy z nas wykorzystuje na co dzień jakieś formy energii. Te oczywiste, jak energia elektryczna czy energia cieplna, za które bezpośrednio płacimy, często są traktowane jako jedyny sposób zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa. Te mniej oczywiste, jak energia chemiczna zawarta w substancjach czy energia mechaniczna zapewniająca ciśnienie wody w kranie nie są już tak często kojarzone z naszą wygodą. Wszystkie je łączy jednak konieczność zapewnienia odpowiedniego surowca do ich wytworzenia. Są to w większości surowce kopalne, do których nie mamy dostępu, a ponoszone koszty są sumą opłat związanych z wydobyciem, konwersją, dystrybucją i ochroną środowiska. Struktura tych surowców jest modyfikowana i coraz więcej kopalin jest zastępowanych źródłami odnawialnymi. Ciągle jednak trudno jest dostrzec czy indywidualne, rozproszone, budowane w małej skali systemy wykorzystania OZE mogą pomóc nam w racjonalnym gospodarowaniu budżetem domowym. I przede wszystkim – czy mają sens?
Na wykładzie zostaną przedstawione rozwiązania wykorzystania promieniowania słonecznego, wiatru oraz energii zawartej w wodzie, powietrzu i gruncie mogące realnie zmniejszyć ponoszone przez nas nakłady na energię, bez potrzeby obniżania jakości życia.
Opis: Turbina parowa, silnik turboodrzutowy, turbosprężarka czy turbina wiatrowa, co łączy te maszyny? Wszystkie otaczają nas na co dzień, zapewniają dostęp do energii elektrycznej czy szybszego i tańszego transportu, a także funkcjonują w oparciu o tę samą zasadę działania. W ramach tego wykładu wytłumaczę Ci co sprawia, że turbiny pozwalają przekształcać energię kinetyczną w pracę, czy taką energię można uznać za odnawialną oraz czy warto wiązać swoją przyszłość z przemysłem maszynowym. Przyjdź a przekonasz się, że nawet zagadnienia trudne na pierwszy rzut oka, mogą okazać się przystępne i zrozumiałe, jeśli poświęcisz im trochę uwagi. Wykład zainteresuje potencjalnych studentów Energetyki, Mechaniki i Budowy Maszyn Energetycznych, Lotnictwa oraz Odnawialnych Źródeł Energii.
Opis: Energia geotermalna jest wykorzystywana od zarania dziejów. Trend do rozszerzenia pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych realizuje się w też Polsce m.in. przez wykorzystanie w coraz większej skali energii cieplnej wód geotermalnych. Dwie trzecie obszaru Polski, tj. ponad 200 000 km2 leży nad basenami geotermalnymi, których potencjał cieplny nadaje się do wykorzystania dzięki korzystnym gradientom geotermicznym i warunkom geologicznym. Przykładami praktycznych w pełnej skali technicznej przedsięwzięć są te zrealizowane między innymi przez Geotermię Podhalańską oraz Geotermię Pyrzycką.
Potencjał cieplny basenów geotermalnych jest ogromny, biorąc pod uwagę zajmowany przez nie obszar, grubość warstw i temperatury wód. Jednakże dostęp do tych zasobów jest kosztowny, potrzebne są bowiem głębokie wiercenia. W Polsce wzrasta stopień wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Coraz większego znaczenia nabiera lokalna energetyka geotermalna. Ciepło wód geotermalnych wykorzystuje się do celów grzewczych w ciepłownictwie, suszarnictwie, hodowli i obiektach uprawowych. Wykorzystanie ciepła Ziemi sprzyja poprawie stanu środowiska naturalnego. W zamyśle autora wystąpienie ma przybliżyć słuchaczom tę tematykę.
Zdjęcie ilustracyjne z grupowego wyjazdu studentów do Geotermii Podhalańskiej.
Opis: Procesy i zjawiska zachodzące wokół nas, jak np. przepływ wody, podmuchy wiatru, spalanie paliwa w silniku samochodowym oraz wiele innych, z którymi na co dzień mamy do czynienia zachodzą wg ściśle określonych zasad. Zasady te opisane są przez prawa fizyczne takie jak np. prawo zachowania masy czy energii. W celu zrozumienia mechanizmów tych procesów i zjawisk naukowcy mają do wyboru przede wszystkim dwa sposoby.
A4, 262
Opis: Aktualnie obserwujemy dynamiczny rozwój technologii kosmicznych ze znaczącym wzrostem zainteresowania satelitami, a w tym tzw. CubeSat. CubeSaty są niewielkimi, modułowymi satelitami o standaryzowanych rozmiarach, które znacznie obniżają koszty misji kosmicznych i zwiększają dostępność przestrzeni kosmicznej dla małych firm, instytucji badawczych oraz uczelni. Są one wykorzystywane do różnorodnych zastosowań, począwszy od monitorowania środowiska naturalnego Ziemi, poprzez badania naukowe, aż po eksperymenty technologiczne. Urządzenia te wprowadzają innowacyjne podejścia do projektowania i operacji satelitarnych, co przyczynia się do dynamicznego rozwoju rynku kosmicznego poprzez zwiększanie różnorodności misji, innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz rozszerzenie dostępu do przestrzeni kosmicznej. Jednak zadajmy sobie pytanie-czy wymiana ciepła w przestrzeni kosmicznej zachodzi na podobnych warunkach jakie napotykamy w warunkach ziemskich? Co zrobić, gdy mierzymy się z miniaturyzacją urządzeń przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności procesów?
Zapraszamy na wykład, gdzie odkryjemy innowacyjne podejścia do zarządzania ciepłem w ekstremalnych warunkach kosmicznych, a w tym te bezpośrednio implementowane przez zespół naukowców z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. Odkryj, jak projektowanie termiczne wpływa na wydajność i trwałość technologii kosmicznych oraz jakie nowatorskie strategie są niezbędne dla przyszłych eksploracji kosmosu.
Opis: Zgodnie z konwencją przyjętą przez Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa w 1971 roku, kriogenika jest technologią uzyskiwania temperatur poniżej 120 K (-153oC) oraz badań prowadzonych w tych temperaturach. Oznacza to, że kriogenika zajmuje się obszarem temperatur, który nie występują w sposób naturalny na Ziemi. Co więcej, w obiektach o długości kilkudziesięciu kilometrów, takich jak np. akcelerator cząstek elementarnych Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii, możliwe jest wytworzenie temperatur niższych niż średnia temperatura Wszechświata, wynosząca 2.725 K.
A co ma wspólnego kriogenika z butelką wody mineralnej, koleją wysokich prędkości, produkcją żywności, medycyną, rakietami kosmicznymi, ekologią, komputerami kwantowymi czy też z energetyką? I jak technologie kriogeniczne pomogły nam w czasie pandemii COVID-19? – o tym dowiecie się na wykładzie pt. „Czym jest kriogenika i po co to komu?”
Opis: W trakcie prezentacji dowiecie się Państwo trochę o historii zainteresowania się naukowców zagadnieniami czystości powietrza i skąd wzięło się pojęcie „smog”, co rozumiemy pod tym pojęciem oraz jakie rodzaje smogu wyróżniamy. Przybliżone zostaną rodzaje substancji zanieczyszczających powietrze a obecne w smogu, źródła ich powstawania oraz ich szkodliwość dla ludzi. Ponadto opisany zostanie istniejący w Polsce system monitoringu, który pozwala na alarmowanie społeczeństwa o niebezpieczeństwie związanym ze złym stanem powietrza. W końcu zaś wskazane zostaną działania, które mogą pomóc w zwalczaniu smogu. Chodzi tu zarówno o indywidualne zachowania każdego z nas, jak i o działania na poziomie gmin, województw i całego kraju, które powodują, że nie jesteśmy skazani na smog! Warto jednak zdać sobie sprawę, że w znacznej mierze zależy to od każdego z nas, do czego, mamy nadzieję, dacie się Państwo przekonać.
Opis: Ciężko sobie wyobrazić gospodarstwo domowe bez lodówki w której przechowywana jest przez długi czas żywność lub schładzane są napoje na gorące, letnie dni. Obniżanie temperatury pozwala zachować produkty w pierwotnym stanie świeżości, bez zmiany smaku, koloru, czy zawartości witamin. Spowalnia rozwój pleśni, bakterii oraz przemian biochemicznych w żywności. Ponadto, bez zastosowania sztucznych metod obniżania temperatur niektóre popularne produkty nie byłyby możliwe do uzyskania wtedy, gdy są najbardziej pożądane – lody mleczne oraz sorbety w wakacje.
Oprócz małych urządzeń chłodniczych, jak domowe chłodziarki i zamrażarki, mamy do czynienia również z podobnymi urządzeniami we wszystkich sklepach - od popularnych płazów po sklepy wielkopowierzchniowe. Zanim produkty trafią do sklepów muszą zostać tam przetransportowane odpowiednimi samochodami-chłodniami, które odbierają produkty z jeszcze większych hal przechowujących niekiedy setki ton produktów w pomieszczeniach posiadających precyzyjnie przygotowaną atmosferę.
Chłodzenie nie kończy się na żywności. Technologie chłodnicze mają zastosowanie w coraz popularniejszych systemach klimatyzacji. Chłodzić należy każdą elektronikę, serwery, silniki, a nawet bloki elektrowni. Wszystkie te urządzanie pochłaniają duże ilości energii, co prowadzi do konieczności ciągłego rozwoju technologii chłodniczej w celu zmniejszania konsumpcji prądu. Oznacza to, że eksperci którzy ukończą nasz kierunek nie tylko będą mieli do czynienia z ogromnym rynkiem, ale jeszcze ten rynek będzie ciągle rozwijany.
A4, 263
Opis: Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywista. Elektrownie jądrowe to bezpieczne i stabilne źródło energii elektrycznej, bez której nasze funkcjonowanie we współczesnym świecie jest praktycznie niemożliwe. Jako użytkownicy energii elektrycznej często nie zastanawiamy się skąd ona pochodzi. W przysłowiowym „gniazdku elektrycznym” ona po prostu jest, a kiedy jej nie ma, to… pojawia się niepokój, zdenerwowanie i mnożą się pytania. W naszej prezentacji przedstawimy budowę i zasadę działania elektrowni jądrowej. Omówimy jej funkcjonowanie na tle innych elektrowni: węglowych, wodnych, wiatrowych, czy fotowoltaicznych. Pokażemy jak ważną rolę odgrywają elektrownie jądrowe w systemie elektroenergetycznym. Opowiemy o wpływie elektrowni jądrowych na bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz oddziaływaniu na otaczające nas środowisko.
Opis: Historia rozwoju człowieka i budowanej przez niego cywilizacji jest nierozłącznie związana z wodą. Choć jest ona związkiem chemicznym wodoru i tlenu, substancją bezbarwną, bezwonną i najbardziej rozpowszechnioną w przyrodzie, która generalnie nie budzi powszechnego zainteresowania, to bez niej człowiek nie osiągnąłby poziomu życia jaki znamy obecnie. To ona była motorem napędowym rozwoju gospodarczego, umożliwiała transport towarów, a dostęp do niej gwarantował bezpieczeństwo i stabilizację. Wykorzystanie potencjału zasobów wodnych znane jest człowiekowi już od czasów starożytnych. Pierwsze maszyny wodne używane są do dzisiaj w niemalże niezmienionej formie konstrukcyjnej (przykładowo koła wodne), choć współczesne rozwiązania znacznie przewyższają je osiągami, doskonałością i niezawodnością. Jaka jest zatem hydroenergetyka? Czy jest ekologiczna, bezpieczna i tania? Jakie jest jej znaczenie w naszym kraju, ile wykorzystujemy dostępnego potencjału hydroenergetycznego, jaki jest poziom produkcji na tle świata i Europy oraz jaka czeka ją przyszłość? Czy hydroenergetyka zaspokoi nasze potrzeby energetyczne? Te i wiele innych kwestii zostanie poruszonych w czasie prezentacji. Pokażemy Państwu świat elektrowni i turbin wodnych, malowniczo położonych zapór, tam, rurociągów i obiektów o dużym znaczeniu energetycznym. Zapraszamy.
Opis: Zmiany klimatyczne, pandemia, wojna, bezpieczeństwo energetyczne, koszt energii, dostępność paliw kopalnych – te wszystkie zagadnienia i słowa towarzyszyły nam wszystkim w ostatnich 3 latach. Niestety nie kojarzą się one z przyjemnymi rzeczami do których byliśmy przyzwyczajeni, czyli do komfortu, zasobności, beztroski w korzystaniu z zasobów środowiska i ogólnego zadowolenia. Mimo wzrostu ceny komponentów i urządzeń OZE społeczeństwo zaczęło sobie zdawać sprawę z faktu że bezpieczeństwo energetyczne zaczyna się od pojedynczego gospodarstwa domowego a kolejnymi etapami są dopiero sieć elektryczna czy cieplna i elektrownia zawodowa lub elektrociepłownia. Znane i dostępne technologie jak pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne mogą być odpowiedzią również na niekontrolowany wzrost cen energii dostarczanej z zewnątrz. W efekcie uzyskuje się jasną odpowiedź czy warto zainwestować w pompę ciepła i urządzenia do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej. Ta odpowiedź jest argumentowana wprost – jeśli chce się mieć system tani w eksploatacji i uniezależnić się od warunków wpływających na koszt energii, która może być wyjątkowo droga (jak pokazał ostatni rok) to nie ma innej drogi. Energetyka rozproszona oparta o OZE jest uniwersalna da się ją zastosować zarówno dla małych średnich jak i dużych obiektów i właśnie nadszedł na nią czas.
Na zdjęciu resublimacyjna pompa ciepła koło budynku C6.
D1, 310
Opis: Katastrofa lotnicza przeraża, stawia setki pytań a także budzi nadzieję, że dzięki wypowiedziom ekspertów i świadków dramatycznych zdarzeń oraz zapisom pokładowych systemów rejestracji parametrów lotu będzie można odtworzyć przebieg, poznać przyczyny oraz w przyszłości zapobiec podobnym zdarzeniom.
Pokładowy system rejestracji parametrów lotu to jeden z systemów pokładowych współczesnego statku powietrznego umożliwiający rejestrację wybranych parametrów charakteryzujących parametry pilotażowo – nawigacyjne, parametry kontroli pracy zespołów napędowych oraz parametry pracy wybranych systemów pokładowych. Zarejestrowane dane zabezpieczone są przed skutkami katastrofy lotniczej i pozwalają na ustalenie oraz analizę przyczyn i przebiegu samej katastrofy lotniczej. W prezentacji zostanie przedstawiona budowa, metody rejestracji parametrów lotu, metody zabezpieczenia przed skutkami katastrofy oraz metody deszyfracji zarejestrowanych danych pokładowych systemów rejestracji parametrów lotu.
Opis: W tym roku mija 120 rocznica pierwszego lotu statku powietrznego cięższego od powietrza skonstruowanego przez braci Wilbur i Orville Wright. Pierwszy lot uznawany jako początek rozwoju lotnictwa odbył się 17 grudnia 1903r na samolocie Flyer w Kitty Hawk w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata temu na Politechnice Wrocławskiej został uruchomiony nowy kierunek studiów stacjonarnych - Lotnictwo i kosmonautyka, który oferuje kształcenie w obszarze techniki lotniczej i kosmicznej. Studia ukierunkowane są na uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych oraz obiektów kosmicznych. Dają możliwość poznania zaawansowanych technologicznie układów konstrukcyjnych, wykorzystujących nowatorskie technologie i rozwiązania techniczne oparte o najnowocześniejsze materiały, najnowocześniejsze techniki komputerowe, najnowszą „elektronikę pokładową” oraz rozbudowane systemy diagnostyczne zapewniające bezpieczeństwo i niezawodność obiektów latających i kosmicznych.
W ramach zajęć zostanie zaprezentowany program zdobywania wiedzy na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, na którego tle zostaną omówione zagadnienia dotyczące zagadnień związanych z konstrukcją statków powietrznych, budową i działaniem zespołów napędowych statków powietrznych oraz działaniem jego wyposażenia. Ponadto zostaną pokazane i omówione przekroje silników lotniczych zgromadzone na sali wykładowej. Typ, rodzaj, przeznaczenie i ich osiągi.
Opis: Współcześnie przeżywamy rewolucję technologiczną polegającą na coraz szerszym i bardziej zauważalnym przenikaniu rozwiązań sztucznej inteligencji do każdej z dziedzin życia. Systemy takie jak ChatGPT budzą zrozumiałe emocje i fascynację na całym świecie. Prezentacja pokaże ewolucję paradygmatów sztucznej inteligencji prowadzącą do jej nowoczesnej formy bazującej na głębokim uczeniu maszynowym. W przystępny sposób pokaże zasadę działania tego typu systemów. Prezentacja też będzie okazją do omówienia bardziej abstrakcyjnych aspektów inteligentnych systemów, między innymi zasad ich projektowania, kryteriów oceny ich zachowania, rodzajów środowisk, w jakich funkcjonują te systemy, przykładowe architektury, itp. W prezentacji nie zabraknie pokazania możliwości nowoczesnych systemów sztucznej inteligencji, w tym wybrane przykłady zastosowań w automatyce przemysłowej, lotnictwie i kosmonautyce.
Opis: „Weź kawałek sznurka i przywiąż do niego kamień. Zacznij kręcić tą prymitywną procą. Pod wpływem siły odśrodkowej kamień naciągnie linę. A co się stanie, gdy taką „linę” przymocujemy na ziemskim równiku, rozciągniemy ją daleko w kosmos i zawiesimy na niej odpowiedni ładunek ? Jeśli lina jest wystarczająco długa, to siła odśrodkowa rozciągnie ją tak, jak kamień napina nasz sznurek, zapobiegając spadnięciu ładunku na Ziemię. Przez ponad pół wieku rakiety były jedynym sposobem na podróż ludzi i ładunków w przestrzeń kosmiczną. Ale w niezbyt odległej przyszłości możemy mieć inną opcję wysyłania ludzi i ładunków na orbitę, kolosalną windę rozciągającą się od powierzchni Ziemi na wysokość prawie 100 000 km. Winda kosmiczna nazywana również mostem kosmicznym, drabiną gwiezdną lub windą orbitalną jest futurystycznym systemem transportu ludzi i ładunków w przestrzeń kosmiczną. Głównym elementem windy jest kabel CNT (zwany także tetherem) zakotwiczony na powierzchni Ziemi w okolicy równika i rozciągający się w przestrzeń kosmiczną na odległość dochodzącą do 100 000 km. Po tym kablu przemieszcza się kapsuła windy z pasażerami lub ładunkiem od portu kosmicznego na równiku do stacji kosmicznej na orbicie geostacjonarnej. Szacuje się, że winda kosmiczna obniży cenę dostawy 1 kg ładunku na orbitę wokółziemską poniżej 200 USD za kg przy obecnych 12 000 USD na pokładzie SpaceX oraz stanie się pomostem do eksploracji całego Układu Słonecznego. W prezentacji zostanie przedstawiona koncepcja budowy windy kosmicznej, wymagania i ograniczenia technologiczne, wybór miejsca budowy stacji naziemnej oraz niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem windy.
Demonstracje laboratoryjne
Wykładom i prezentacjom towarzyszyć będą pokazy w naszych laboratoriach wydziałowych. Każdy pokaz powtórzony będzie trzykrotnie, tak aby nie przegapić interesującego wykładu, który mógłby odbywać się w tym samym czasie.
Ze względów bezpieczeństwa ilość osób przebywających w jednym momencie w laboratorium może być ograniczona. Jeśli nie uda się wziąć udziału w demonstracji zapraszamy na kolejną zaplanowaną godzinę.
Harmonogram pokazów
Opis: W ramach spotkania zostanie zaprezentowane wyposażenie Laboratorium Energetyki Odnawialnej, w którym prowadzone są kursy dla studentów kierunku OZE. Zademonstrowane zostaną stanowiska do:
- odczytu warunków meteorologicznych
- badania kolektorów słonecznych
- badania systemów fotowoltaicznych
- montażu modułów PV
- akumulacji ciepła i chłodu
- akumulacji energii elektrycznej
- badania turbin wiatrowych i wodnych.
Następnie prezentacja przeniesie się na dach budynku, gdzie znajdują się dwie działające instalacje fotowoltaiczne oraz instalacja z panelami wiatrowymi.
Opis: Maszyny przepływowe stanowią niewidoczną siłę napędową współczesnego świata. Choć może się wydawać, że ich rola jest mało widoczna w codziennym życiu, to prawda jest zupełnie odmienna. Te niepozorne maszyny napędzają elektrownie, dostarczają wodę do naszych domów, a nawet pomagają nam podróżować na tysiące kilometrów. Zacznijmy od turbiny wodnych - jednych z najbardziej znanych maszyn przepływowych. Woda płynąca z góry ku dołowi napędza łopatki turbiny, co powoduje obrót wirnika. Ten ruch zostaje przekształcony w energię mechaniczną, która może być wykorzystana do napędu generatora. Ale co z pompami? Pompowanie wody, aby dotarła np. do naszych domów, jest dziełem pomp. Działają one odwrotnie do turbin. Zużywają energię mechaniczną do przetłaczania cieczy, przesyłając ją nawet na tysiące kilometrów. Ich znacznie podkreśla aż 30% zużycie energii w skali świata. Gdy patrzymy na łopatki wirnika turbiny wodnej lub wiatrowej, może się wydawać, że ich kształt został wybrany przypadkowo. Nic bardziej mylnego! Projektowanie tych łopatek to prawdziwa sztuka, oparta na precyzyjnych obliczeniach i dokładnych analizach. Wymaga to od inżynierów kreatywności, precyzji i dogłębnej wiedzy z zakresu mechaniki płynów, mechaniki klasycznej oraz materiałoznastwa. Dzięki ich pracy, maszyny przepływowe mogą osiągać coraz lepsze wyniki, przyczyniając się do efektywniejszego wykorzystania i produkcji energii oraz ochrony środowiska. Tak więc, chociaż mogą wydawać się mało widoczne, maszyny przepływowe są nieodłączną częścią naszego życia. Ich złożone działanie i niezwykła efektywność sprawiają, że są niezastąpione w dzisiejszym świecie. Odkrywanie ich tajemnic i zrozumienie ich roli w naszym życiu to fascynująca podróż przez świat nauki i technologii.
Opis: Temperatury charakterystyczne dla kriogeniki nie tylko umożliwiają skroplenie np. powietrza czy helu, ale również uwydatniają pewne zjawiska fizyczne, znane z otaczającego nas świata, które przybierają niespodziewane, często widowiskowe formy. Ponadto, wiele materiałów, którymi posługujemy się na co dzień i kojarzymy je z konkretnymi cechami np. wytrzymały, miękki, sprężysty, zaczyna się zachowywać zupełnie inaczej. Istnieją również materiały, które w temperaturach kriogenicznych zaczynają wykazywać nowe właściwości. Zapraszamy na fascynujące spotkanie z ciekłym azotem i temperaturami kriogenicznymi. Czy wytrzymały jak stal to nie przereklamowane powiedzenie? Czy da się zanurzyć rękę w ciekłym azocie? Co ma wspólnego ciekły azot i technologia superszybkich pociągów Maglev? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!
Opis: Tunele aerodynamiczne wykorzystywane są do badań jakościowych jak i ilościowych opływów modeli obiektów latających lub ich elementów. Tunel dymny jest urządzeniem do badania jakościowego opływu profili. Wykorzystuje się tu wytworzony dym do obserwacji zjawisk związanych z opływem profili aerodynamicznych lub innych kształtów np. sylwetki samochodu, stożka, kuli, itp. Wodny tunel aerodynamiczny jest zaawansowanym urządzeniem do badań statycznych i dynamicznych zarówno jakościowych jak i ilościowych. Posiada możliwość wizualizacji opływu różnego rodzaju modeli obiektów przy wykorzystaniu barwników wprowadzanych przez odpowiednie dysze do przepływającego strumienia wody – można wówczas obserwować opływ obiektu i ocenić jakość opływu aerodynamicznego. Aerodynamiczny tunel wodny wyposażony jest też w wagę aerodynamiczną, przy pomocy której mierzy się siły aerodynamiczne oddziałujące na badany obiekt. Otrzymane wyniki są analizowane przez komputer i przeliczane na wartości odpowiadające opływowi obiektu badanego przez powietrze. Ponadto wodny tunel aerodynamiczny posiada ruchomy suport umożliwiający badanie zjawisk aerodynamicznych związanych z wykonywaniem przez samolot różnego rodzaju manewrów (badania dynamiki). Na zajęciach omówione zostaną charakterystyka tuneli aerodynamicznych, budowa i wyposażenie tunelu dymnego i wodnego oraz możliwości badań na tego typu urządzeniach. W czasie pokazu zademonstrowane zostaną:
- badania wizualne opływu różnego rodzaju modeli w tunelu dymnym, takich jak; profil lotniczy, kształt kropli wody, walec, sylwetka samochodu.
- badania wizualne w tunelu wodnym modelu samolotu przy zmianie kąta natarcia.
Opis: W Laboratorium Awioniki i Systemów Pokładowych Statków Powietrznych prowadzone są zajęcia praktyczne mające na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych studentom specjalności lotniczych realizowanych na Politechnice Wrocławskiej. Stanowiska dydaktyczne znajdujące się w Laboratorium Awioniki i Systemów Pokładowych Statków Powietrznych pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z przeznaczeniem, budową i zasadą działania wybranych lotniczych przyrządów pokładowych i systemów pokładowych współczesnych statków powietrznych.
Na zajęciach przedstawiona zostanie krótka charakterystyka przyrządów pokładowych i systemów pokładowych statków powietrznych z wykorzystaniem oryginalnych agregatów lotniczych. W czasie części praktycznej zaprezentowane zostanie funkcjonowanie wybranych przyrządów i systemów pokładowych statków powietrznych w oparciu o dwa stoły laboratoryjne wyposażone w przyrządy pilotażowo - nawigacyjne i wskaźniki parametrów pracy lotniczych zespołów napędowych oraz w oparciu o dwa komputerowe symulatory systemu elektroenergetycznego i systemu hydraulicznego współczesnego samolotu pasażerskiego Airbus 320, jednego z najpopularniejszych współczesnych samolotów pasażerskich.
Opis: W laboratorium Miernictwa i Systemów Pomiarowych wykonywane są zadania dotyczące pomiarów temperatur, ciśnień, strumieni przepływów, a więc podstawowych wielkości opisujących procesy energetyczne. W ramach pomiarów temperatury wykonuje się wzorcowania różnych typów czujników (również bezkontaktowych), przetworników temperatury, bada się ich dynamikę. W ramach pomiarów ciśnień wykonywane są sprawdzenia manometrów i przetworników ciśnienia. W pomiarach strumieni przepływu wyznacza się błędy wskazań najnowszych masowych i objętościowych przepływomierzy opartych na różnych prawach fizycznych np. przepływomierz Coriolisa, wirowy, zwężkowy, termiczny, ultradźwiękowy, piętrzący.
W trakcie prezentacji laboratoriom będzie można zapoznać się z zasadą działania termopary, termometrów oporowych metalowych, dowiedzieć się co to jest spoina miernicza i odniesienia i jaki jest ich wpływ na wartość mierzonych temperatur. Słuchacz będzie mógł sprawdzić manometr, a także samodzielnie przepływomierzem ultradźwiękowym zmierzyć strumień przepływu oraz dowiedzieć się np. czy kolanem hydraulicznym można zmierzyć przepływ?
Opis:
Wodór – najlżejszy na Świecie: Wytwarzanie i spalanie wodoru otrzymanego metodą elektrolizy, wybuch wodoru i jego mieszanek. Wykorzystywanie zmagazynowanego wodoru - prezentacja makiety samochodu z ogniwem paliwowym. Produkcja prądu za pomocą wodoru - prezentacja badawczego ogniwa paliwowego NEXA. Prezentacja prototypowego stanowiska do magazynowania wodoru, materiały do magazynowania wodoru i elementy składowe zbiorników wodorowych.
Plazma – 4-ty stan skupienia dostępny na Ziemi: Najpopularniejszy typ plazmy – plazma łukowa, obserwacja „łuku” spawalniczego. Plazma z „mikrofalówki” – demonstracja stanowiska z plazmotronem mikrofalowym oraz jego elementów składowych. Plazmowe zgazowanie materiałów odpadowych - prezentacja stanowiska zgazowarki plazmowej. Czy plazma może być zimna? – prezentacja plazmy barierowej.
To tylko niektóre z ponad trzydziestu laboratoriów dydaktycznych i badawczych, z którymi spotykają sie studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Jeśli chcecie zajrzeć do środka i posłuchać co posiadamy i czym zajmujemy się w naszych laboratoriach obejrzyjcie film informacyjny.
Przejedź się Polinką
UWAGA! Budynek L1 (tzw. Geocentrum) znajduje się po drugiej stronie Odry, przy ulicy Na Grobli. A to oznacza, że aby tam się szybko dostać trzeba skorzystać z Polinki - jedynej w kraju miejskiej kolejki linowej. Polinka powstała z myślą o studentach, którzy między zajęciami na kampusach po obu stronach rzeki musieli spieszyć się i nadrabiać drogę przez most Grunwaldzki. Dzisiaj to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Wrocławia, a także okazja na spojrzenie na miasto z innej perspektywy (visitwroclaw.eu). I uwaga! Wszyscy uczniowe odwiedzający kampus Politechniki Wrocławskiej podczas Dnia Otwartego mogą przejechać się Polinką całkowicie za darmo! A jak już będziecie po drugiej stronie zajrzyjcie do naszego Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii.
Samorząd Studencki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego
Jesteśmy zespołem zaangażowanych i zintegrowanych studentów, którzy chcą działać na rzecz naszego Wydziału oraz zapewnić jak najlepsze warunki studiowania dla wszystkich naszych kolegów i koleżanek.
Nasz Samorząd składa się z przedstawicieli różnych kierunków studiów, co pozwala nam reprezentować różnorodne potrzeby i interesy studentów na naszym Wydziale. Skupiamy się w szczególności na integracji studenckiej organizując bale, rajdy i gry miejskie.
Jeśli chcesz poznać nasz Samorząd bliżej, zadać jakieś pytanie lub po prostu porozmawiać o naszej uczelni odwiedź nasze stanowisko podczas Dnia Otwartego. Będziemy w budynku A4 zaraz przy wejściu napisem Stara Kotłownia, gdzie znajdziesz informacje o naszych członkach, wydarzeniach i działaniach.
Zapraszamy do aktywnego udziału w życiu naszego wydziału i dołączenia do naszej społeczności!
Koła naukowe Wydziału Mechaniczno-Energetycznego
Specjalnie na ten dzień Koła naukowe działające na Wydziale Mechaniczo-Energetycznym przygotowały swoje prezentacje na parterach wybranych budynków Uczelni - szczegóły poniżej.
Kliknij w nazwę koła naukowego aby dowiedzieć się wiecej o jego działalności i członkach.
Dzień Otwarty na innych Wydziałach
W tym wyjątkowym dniu otwiera się cała nasza Uczelnia. Jeśli interesuje Cię co dzieje się na innych Wydziałach zajrzyj na stronę Działu Rekrutacji po dodatkowe informacje.