Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Odnawialne źródła energii

Chwytliwe hasło? Chwilowa moda? Kosztowne technologie? Wątpliwa dyspozycyjność? Ślepa uliczka? NIE! Energetyka wykorzystująca odnawialne źródła energii na skalę przemysłową to konieczność i powrót do korzeni. Przed setkami lat (a nawet tysiącami?) koła wodne i wiatraki pomagały naszym przodkom w codziennym życiu. Rewolucja przemysłowa – „epoka pary i elektryczności” zmieniła dotychczasowy porządek świata – na skalę przemysłową zaczęto wykorzystywać paliwa kopalne: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Obserwowane zmiany klimatu wymuszają sukcesywną rezygnację z paliw konwencjonalnych. Przed nami wielkie wyzwanie – transformacja energetyki.

Wybierając kierunek studiów OZE masz gwarancję, że energetyka geotermalna, słoneczna, wiatrowa i wodna nie będą miały przed Tobą tajemnic. Poznasz nowoczesne, przyjazne środowisku technologie generowania energii elektrycznej i ciepła.

Od roku akademickiego 2021/2022 studia na kierunku Odnawialne źródła energii można również realizować w Filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy - zobacz laboratorium OZE.

Chcesz promować odnawialne źródła energii i postawę proekologiczną? Chcesz wspomóc budowę wyścigowej łodzi z napędem solarnym? Wybierz kierunek Odnawialne źródła energii i aplikuj do studenckich kół naukowych ThermoRES, PWr Solar Boat Team, Płomień.

SPECJALNOŚCI

Studia I stopnia inżynierskie prowadzone są w specjalnościach:

OZE w budownictwie

oze_kandydaci_2.jpg

Specjalność "OZE w budownictwie" na kierunku Odnawialne Źródła Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym pozwala kształcić się studentom zainteresowanym projektowaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii wykorzystywanych w ogólnie pojętym budownictwie. Program studiów skupia się na przekazaniu wiedzy i wykształceniu umiejętności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, efektywnej konwersji na inne formy energii, zrozumieniu procesów towarzyszących pracy instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i elektrycznych bazujących na OZE oraz poznaniu zasad zrównoważonego rozwoju sektora zapewniającego komfort cieplny budynków. Studenci zdobywają ponadto wiedzę z zakresu projektowania małych instalacji poligeneracyjnych, możliwości integracji systemów OZE z systemami konwencjonalnymi czy monitorowania pracy i programowania wykorzystywanych urządzeń. Mają także szansę na realizację praktyk i projektów badawczych w renomowanych przedsiębiorstwach, co pozwala im zdobyć cenne doświadczenie oraz nawiązać kontakty w branży budowlanej i energetycznej. Przekazywana wiedza pozwala również studentom lepiej rozumieć rynek energii i przygotowuje ich do umiejętności reagowania na zmiany dokonujące się w strukturze produkcji i konsumpcji różnych form energii.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w firmach projektowych, instalacyjnych, deweloperskich, w instytucjach i agencjach zajmujących się energią odnawialną oraz ochroną środowiska. Są przygotowani do zdobycia uprawnień przeprowadzania audytu energetycznego budynków oraz prowadzenia doradztwa w dziedzinie wykorzystywania OZE.

Przemysłowe instalacje OZE

oze_kandydaci_1.jpgSpecjalność "Przemysłowe instalacje OZE" na kierunku Odnawialne Źródła Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym to oferta dla osób zainteresowanych projektowaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii w dużej skali. Program studiów skupia się na przekazaniu wiedzy i wykształceniu umiejętności zrozumienia zasad działania oraz projektowania instalacji OZE dużej mocy stosowanych w coraz szerszym zakresie w wielu gałęziach przemysłu. Studenci uczą się podstaw konwersji energii, projektowania instalacji utrzymywania parametrów termodynamicznych procesów produkcyjnych, możliwości uzupełniania niedoborów energii produkowanej ze źródeł konwencjonalnych i sposobów wykorzystania OZE w systemach pracujących w ruchu ciągłym. Praktyki oraz projekty badawcze, w których studenci uczestniczą, pozwalają zdobyć doświadczenie i nawiązać kontakty w wielu dziedzinach przemysłu - od branży energetycznej, przez chemiczną i motoryzacyjną do spożywczej i transportowej.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie przy projektowaniu, produkcji i serwisowaniu instalacji przemysłowych, będących obszarem działalności biur projektowych, firm produkcyjnych czy agencji zajmujących się energią odnawialną, ochroną środowiska i bezpieczeństwem energetycznym.

   

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję