Logowanie

 

Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Od Dziekana

dziekan.jpg

Szanowni Państwo!

Wielu osobom wchodzącym na tę stronę internetową Wydziału Mechaniczno-Energetycznego zapewne towarzyszy pytanie – czy warto tutaj rozpocząć studia? Czy to kierunek przyszłościowy z perspektywami i możliwościami; czy potem znajdę pracę, czy dobrze płatną, satysfakcjonującą; czy rozwinę się intelektualnie, naukowo, czy to ukształtuje jakoś moją pozycję społeczną?

A czy w dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie jest coś ważniejszego jak swobodny, nieograniczony dostęp do energii? Rozwój technologii, który od dwóch wieków poprawia jakość naszego życia związany jest ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na energię. Komfort, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić jak elektryczność, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, konserwacja żywności, automatyzacja, transport wymagają coraz więcej i więcej energii. Można zdecydowanie powiedzieć, że jednym z największych wyzwań współczesnego świata jest potrzeba stabilnej gospodarki energetycznej i zrównoważonych systemów jej wytwarzania. To ona decyduje o bezpieczeństwie państw i narodów. To możliwości pozyskania, wykorzystania, konwersji energii określają poziom życia społeczeństw; poziom wzrostu gospodarczego, a jej braki stają się przyczyną różnorodnych kryzysów.

Jesteśmy w przełomowym momencie cywilizacyjnym. Uświadomiliśmy sobie skończoność zasobów paliw kopalnych oraz destabilizujący klimat wpływ nadmiernych emisji dwutlenku węgla. Jest to też moment, w którym cały świat zaczyna oszczędzać, stosować czyste technologie energetyczne; sięga zdecydowanie po energię ze źródeł odnawialnych i idzie w kierunku nowych, niekonwencjonalnych sposobów jej pozyskiwania.

To właśnie Politechnika Wrocławska i Wydział Mechaniczno- Energetyczny jest miejscem, w którym można zetknąć się z tymi najbardziej aktualnymi problemami nowoczesnej energetyki konwencjonalnej, jądrowej i odnawialnej.

Na naszym Wydziale studenci mogą zgłębiać zupełnie nowe, nieznajdujące swojego odpowiednika w dotychczasowej technice problemy poznawcze, technologiczne, eksploatacyjne, które wymagają interdyscyplinarnego podejścia do wykorzystania energii i odważnych innowacji. Mogą zapoznać się z budową maszyn i urządzeń energetycznych stosowanych na wszystkich etapach łańcucha energetycznego - do produkcji, transmisji oraz wykorzystania energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu. Nauczyć się jak działają instalacje kriogeniczne oraz reaktor termojądrowy. Dosłownie i w przenośni sięgnąć ku słońcu i gwiazdom dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Wszystko to pod okiem doświadczonych naukowców i dydaktyków, miłośników i pasjonatów.

Wszyscy razem stoimy teraz przed ogromnym i ciekawym wyzwaniem, zmianą globalnego systemu energetycznego, a przede wszystkim zmianą sposobu myślenia o energii i jej wykorzystaniu. Nie da się tego zrobić bez współpracy wszystkich pokoleń; wiedzy i doświadczeń profesorów, kreatywności doktorów i doktorantów, oraz wizji i   nieskrępowanych ograniczeniami pomysłów studentów.

Chciałbym zachęcić wszystkich do wyboru odważnych celów, kreowania pomysłów i odważnej ich realizacji. Do współpracy i szacunku dla drogi rozwoju drugiego człowieka, aby tak jak wynika z 70 letniej tradycji tego Wydziału, stawiać czoła aktualnym problemom energetyki, ale też mieć satysfakcję z własnego wkładu w jej rozwój.

dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. uczelni
Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego


Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję