UWAGA! NOWOŚĆ! Począwszy od roku akademickiego 2023/2024 studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych będą mogli specjalizować się w inżynierii chłodniczej, kriogenicznej i procesowej. Wydział Mechaniczno-Energetyczny wsłuchując się w potrzeby pracodawców przygotwał atrakcyjną ofertę dla studentów I stopnia. Szczegółowe informacje poniżej. Koniecznie też odwiedźcie nas, aby dowiedzieć się więcej! |
Mechanika i budowa maszyn energetycznych
Interesuje Cię projektowanie? Chcesz zgłębiać zasady działania maszyn i urządzeń? Chcesz nauczyć się wykorzystywać nowoczesne narzędzia inżynierskie (np. Ansys, Catia, Inventor, Solid Edge) do projektowania pojedynczych części i całych zespołów maszyn przemysłowych i energetycznych? Jak zaprojektować pompę ciepła, a jak system klimatyzacyjny? Dlaczego trudno wyobrazić sobie współczeny świat bez kriogeniki? Czym różnią się wentylator, dmuchawa i sprężarka? Jak zbudowana jest pompa? Wreszcie jak to wszystko przekłada się na sprawność procesów przemysłowych, w których powstają produkcy decydujące o jakości naszego życia.
Mamy na to rozwiązanie – wybierz kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych.
Studenci kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych rozwijają swoje umiejętności działając w Samorządzie Studenckim oraz praktycznie we wszystkich kołach naukowych na naszym Wydziale m.in. w SKN „Płomień”, PWr Solar Boat Team lub Akademicki Klub Lotniczy.
Specjalności
Studia I stopnia inżynierskie prowadzone są w specjalnościach:
Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa
NOWOŚĆ! Specjalność "Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa" na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie projektowania i eksploatacji urządzeń i instalacji chłodniczych, kriogenicznych i procesowych. Studenci na tej specjalności zdobywają wiedzę z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów, projektowania i analizy procesów przemysłowych. Specjalność ta umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności projektowania i budowania instalacji chłodniczych oraz procesowych, w tym instalacji przemysłowych, chłodni, zamrażalni i magazynów chłodniczych.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w branżach związanych z utrzymaniem komfortu termicznego człowieka, produkcją i dystrybucją żywności, farmaceutyków, chemikaliów, a także w firmach specjalizujących się w budowie i eksploatacji urządzeń kriogenicznych, takich jak zbiorniki ciekłych gazów czy instalacje do przetwarzania i przechowywania gazu ziemnego. Kształcenie na tej specjalności umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które są coraz bardziej poszukiwane w przemyśle, ze względu na rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej i ochrony środowiska.
Inżynieria cieplna
Specjalność "Inżynieria cieplna" na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń stosowanych w układach energetycznych wykorzystujących zarówno odnawialne źródła energii jak też klasyczne paliwa. Studenci uczą się na tej specjalności budowy i projektowania m.in. turbin wiatrowych, wodnych, parowych i gazowych, pomp, wentylatorów, silników, wymienników ciepła i masy czy urządzeń automatyki stosowanej w energetyce. Studenci zdobywają na specjalności „Inżynieria cieplna” szczegółową wiedzę z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów, przepływu ciepła i masy, a także projektowania, badań eksperymentalnych i diagnostycznych urządzeń cieplnych. Studenci mają też możliwość pozyskania szczegółowej wiedzy i umiejętności wykorzystania nowoczesnych technik komputerowego wspomagania projektowania i symulacji pracy różnych maszyn i urządzeń energetycznych. Kształcenie na specjalności "Inżynieria cieplna" umożliwia więc zdobycie praktycznych umiejętności projektowania i analizy instalacji cieplnych oraz poznania narzędzi i technik wykorzystywanych w procesach cieplnych.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w branżach związanych z najważniejszymi dziedzinami gospodarki, takich jak m.in. przemysł energetyczny, hutniczy, paliwowy, chemiczny, spożywczy czy firmy zajmujące się projektowaniem, produkcją i badaniem maszyn i urządzeń cieplnych. Kształcenie na specjalności "Inżynieria cieplna" daje również możliwość zdobycia szczegółowej wiedzy na temat projektowania maszyn i urządzeń energetycznych wykorzystywanych do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.