Mechanika i budowa maszyn energetycznych

Studia przygotowują do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii. Kształcenie ma charakter specjalistyczny. Na specjalności inżynieria i aparatura procesowa studenci otrzymują wiedzę w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji aparatury stosowanej w procesach przemysłowych. Specjalność maszyny i urządzenia energetyczne jest dedykowana specjalistom w zakresie projektowania oraz badania i eksploatacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie konwersji energii i jej dystrybucji. Absolwenci Mechaniki i Budowy Maszyn Energetycznych ze względu na dobrą znajomość procesów projektowych i technologicznych oraz biegłe opanowanie technik informatycznych, są poszukiwanymi w przemyśle specjalistami.

Studia II stopnia magisterskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn energetycznych prowadzone są w trybie stacjonarnym w specjalnościach:

Ponaddto specjalność maszyny i urządzenia energetyczne  prowadzoina jest także w trybie niestacjonarnym.

Absolwent studiów II stopnia nabywa takie umiejętności jak:
- pozyskiwanie, synteza i krytyczna analiza informacji źródłowych, także w języku obcym oraz przygotowanie opracowań naukowych i prezentacji dokumentujących wyniki własnych badań
- posługiwanie się zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym w projektowaniu oraz opracowywaniu modeli matematyczno – fizycznych maszyn, urządzeń czy procesów, w celu rozwiązania określonych problemów technicznych w zakresie kształcenia specjalistycznego
- formułowanie funkcji celu i ograniczeń w inżynierskich zagadnieniach optymalizacyjnych
- kierowanie zespołami ludzkimi w systemach produkcyjnych i eksploatacyjnych
- posługiwanie się językiem obcym w zakresie zgodnym z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego

Perspektywy zatrudnienia:
- stanowiska inżynieryjne w przedsiębiorstwach branży mechanicznej i energetycznej
- stanowiska średniego szczebla w działach utrzymania ruchu i działach remontowych zakładów przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem branży energetycznej
- konstruktor w zakładach wytwórczych urządzeń energetycznych i urządzeń ochrony atmosfery
- konstruktor w zakładach wytwórczych maszyn i urządzeń stosowanych w chłodnictwie i kriogenice

Maszyny i urządzenia energetyczne - studia stacjonarne i niestacjonarne
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i umiejętności w zakresie: mechaniki, projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów energetycznych wykorzystywanych w procach konwersji energii i jej dystrybucji oraz technologii proekologicznych i bezpieczeństwa technicznego. Studia przygotowują między innymi do:
– twórczego wykorzystania metod i technologii informatycznych wspomagających projektowanie, wytwarzanie i eksploatację maszyn i urządzeń oraz dobór materiałów inżynierskich;
– kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi;
– prowadzenia badań w instytutach naukowo-badawczych;
– zarządzania pracowniami projektowymi z zakresu konstrukcji maszyn i urządzeń oraz procesów technologicznych;
– prowadzenia działalności gospodarczej.

Inżynieria i aparatura procesowa - studia stacjonarne
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie: mechaniki, projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych oraz technologii proekologicznych i bezpieczeństwa technicznego. Jest przygotowany do: twórczego wykorzystania metod i technologii informatycznych wspomagających projektowanie, wytwarzanie i eksploatację maszyn oraz dobór materiałów inżynierskich; kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi; prowadzenia badań w instytutach naukowo-badawczych; zarządzania pracowniami projektowymi z zakresu konstrukcji maszyn i procesów technologicznych; prowadzenia działalności gospodarczej. Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, badania i eksploatacji aparatury i urządzeń dla realizacji operacji jednostkowych inżynierii procesowej m.in. filtracji, sedymentacji, mieszania, odpylania, rektyfikacji, krystalizacji, ekstrakcji, adsorpcji. Potrafi kontrolować procesy wytwarzania i przetwarzania substancji m.in. paliwa, surowce, woda, żywność, farmaceutyki, odpady.