Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Schemat postępowania

Praktykę zawodową należy zrealizować w firmie/przedsiębiorstwie, którą/e można wybrać (znaleźć) samodzielnie lub skorzystać z bazy zamieszczonej na stronie wydziałowej.


Bardzo ważne jest, aby profil wybranej firmy/przedsiębiorstwa pokrywał się z realizowanym kierunkiem studiów. Jeżeli nie ma takiej pewności należy bezwzględnie skonsultować ten fakt z odpowiednim wydziałowym pełnomocnikiem praktyk.


Po wybraniu miejsca odbywania praktyki należy wydrukować i wypełnić wymienione załączniki:
a) Wniosek studenta przystępującego do praktyki zawodowej,
b) Ramowy program praktyki zawodowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej (wnioski a i b należy zszyć razem jako jedno pismo),
c) Porozumienie o organizacji zawodowych praktyk studenckich (wydrukowane dwustronnie, w 2 egzemplarzach),
d) Pismo przewodnie z adresem firmy w nagłówku,
oraz
e) kopertę, na której należy wpisać jedynie adres firmy, do której ma zostać wysłana dokumentacja,
f) potwierdzenie ubezpieczenia NNW (ksero).

Wszystkie dokumenty należy wypełnić na komputerze lub ręcznie zawsze DRUKOWANYMI LITERAMI.


Wniosek a) wraz z załącznikiem b) oraz porozumieniem c) stanowią integralną część i są niezbędne do potwierdzenia przyjęcia studenta na praktykę zawodową, stąd muszą zostać opieczętowane i podpisane w firmie/przedsiębiorstwie oraz przez Uczelnię.

Badania medycyny pracy
Uczelnia może skierować studenta na badania lekarskie, jeżeli przedsiębiorstwo wymaga zaświadczenia do przyjęcia studenta na praktykę. W tym celu student uzupełnia swoje dane na druku i dostarcza do Pełnomocnika/ Koordynatora ds. praktyk zawodowych. Lista placówek, w których wykonywane są nieodpłatne badania na terenie Dolnego Śląska dostępna jest na stronie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Złożenie przez studenta dokumentów o przystąpieniu do praktyki u właściwego wydziałowego Pełnomocnika może odbyć się na jeden z dwóch sposobów:

A. W pierwszej kolejności na wniosku studenta przystępującego do praktyki (załącznik a) oraz ramowym programie praktyki zawodowej (załącznik b) student uzyskuje pieczątkę firmy/przedsiębiorstwa. Następnie opieczętowane dokumenty wraz z wypełnionym porozumieniem o organizacji praktyk zawodowych (załącznik c), pismem przewodnim (załącznik d) oraz zaadresowaną kopertą (załącznik e) dostarcza do wydziałowego Pełnomocnika ds. praktyk

lub

B. Na wypełnionych dokumentach, tj. wniosku studenta przystępującego do praktyki (załącznik a), ramowym programie praktyki zawodowej (załącznik b) oraz porozumieniu o organizacji zawodowych praktyk studenckich (załącznik c) student uzyskuje niezbędne pieczątki i podpisy w firmie/ przedsiębiorstwie, które następnie dostarcza do właściwego Pełnomocnika ds. praktyk wraz z zaadresowaną kopertą (załącznik e).

W każdym z wymienionych przypadków, zadaniem wydziałowego Pełnomocnika jest dopilnować, aby porozumienie o organizacji praktyk zostało podpisane przez Dziekana Wydziału.

W trakcie odbywania praktyki zawodowej wydziałowy Pełnomocnik ds. praktyk ma możliwość przeprowadzenia kontroli obecności oraz realizacji przez studenta programu praktyki.

Po zakończeniu praktyki każdy student zobowiązany jest do złożenia u właściwego wydziałowego Pełnomocnika sprawozdania z praktyki zawodowej wraz z arkuszem opinii o studencie odbywającym praktykę zawodową


Ostateczny termin złożenia u wydziałowego pełnomocnika sprawozdania z praktyki zawodowej wraz z opinią o studencie upływa w dniu 30 października.

  • Umowa o pracę - do okazania umowa zawarta pomiędzy studentem a firmą w której pracuje/pracował, wraz z wypełnionym wnioskiem o uznanie pracy zawodowej i sprawozdaniem z praktyki wraz z arkuszem opinii o studencie odbywającym praktykę zawodową,
  • Własna działalność gospodarcza - do okazania dokument potwierdzający związek prowadzonej działalności ze studiowanym kierunkiem, wraz z wypełnionym wnioskiem o uznanie prowadzonej działalności gospodarczej i sprawozdaniem z praktyki wraz z arkuszem opinii o studencie odbywającym praktykę zawodową,
  • Staż studencki – do okazania umowa pomiędzy studentem a firmą w której odbywał staż studencki wraz z wypełnionym wnioskiem o uznanie stażu studenckiego i sprawozdaniem z praktyki wraz z arkuszem opinii o studencie odbywającym praktykę zawodową,
  • Absolwencka praktyka zawodowa – do okazania umowa zawarta pomiędzy studentem a firmą w której odbywał praktykę  wraz z wypełnionym wnioskiem o uznanie praktyki absolwenckiej i sprawozdaniem z praktyki  wraz z arkuszem opinii o studencie odbywającym praktykę zawodową.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję