Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Wymiana międzynarodowa

Studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego zainteresowani wyjazdem na studia zagraniczne w ramach programu Erasmus powinni wziąć udział w spotkaniu informacyjnym (organizowanym przez DWM), a następnie zgłosić chęć wyjazdu Pełnomocnikowi ds. międzynarodowej wymiany akademickiej z podaniem wybranej uczelni.

Podanie o indywidualną organizację studiów (IOS)
Ustalając program studiów za granicą należy starać się, aby jak najlepiej odpowiadał programowi obowiązującemu na studiowanym na Wydziale kierunku i specjalności. Studenci wyjeżdżający na wymianę zagraniczną, studiują według IOS, zgodnie z § 29 pkt 3 Regulaminu studiów wyższych na Politechnice Wrocławskiej.
Propozycję IOS przygotowuje student w uzgodnieniu z Pełnomocnikiem ds. międzynarodowej wymiany akademickiej wykorzystując formularz podania stanowiący załącznik do Wewnętrznej Procedury Postępowania w sprawie warunków indywidualnej organizacji studiów Nr 03/D/2022. Następnie program musi być zatwierdzony przez Prodziekana ds. Kształcenia Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. W tym celu podanie o IOS należy złożyć w dziekanacie.

Learning Agreement
Jest to dokument wymagany przez program Erasmus. Instrukcję jego przygotowania/ wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej Działu Współpracy Międzynarodowej. Dokument ten powinien być przygotowany na podstawie zatwierdzonego IOS, a następnie podpisany przez Pełnomocnika ds. międzynarodowej wymiany akademickiej. Do podpisu należy złożyć komplet dokumentów w liczbie egzemplarzy wymaganej przez program wymiany.

Zezwolenie na wyjazd
Po zaliczeniu semestru i otrzymaniu akceptacji od uczelni przyjmującej należy uzyskać od Dziekana pozwolenie na wyjazd. Jest to równocześnie formalne zgłoszenie wyjazdu na Wydziale. Student wypełnia formularz zezwolenia na wyjazd, wzór dostępny na stronie DWM. Jeżeli z dowolnych przyczyn wyjazd nie dochodzi do skutku, należy zgłosić to w Dziekanacie.

Zapisy na zajęcia
Student wyjeżdżający za granicę nie powinien zapisywać się na przedmiotyw uczelni macierzystej, chyba że uzgodniony program studiów przewiduje ich zaliczenie w PWr.

Często jednak w czasie zapisów nie jest znana ostateczna decyzja (brak uzgodnienia z uczelnią przyjmującą, brak wizy lub promesy) – w takiej sytuacji należy zapisać się na wszystkie wymagane programem przedmioty, a po uzyskaniu zezwolenia na wyjazd i ostatecznym ustaleniu, które zajęcia będą realizowane w ramach wymiany międzynarodowej, należy koniecznie złożyć w dziekanacie podanie o wypisanie z przedmiotów, które mogą być uznane po zaliczeniu ich za granicą.

Zmiany w programie studiów zagranicznych
Program studiów zagranicznych ustalany jest w oparciu o oferty uczelni przyjmujących. Często nie są w tym czasie znane rozkłady zajęć oraz przedmioty anulowane. Dlatego może się okazać, że zaplanowany w Learning Agreement program studiów nie jest możliwy do realizacji.
Należy w takim przypadku, w możliwie krótkim terminie (najlepiej do trzech tygodni od rozpoczęcia wymiany), ustalić z Prodziekanem ds. Kształcenia Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz Pełnomocnikiem ds. międzynarodowej wymiany akademickiej zmiany do IOS i w oparciu o niego wypełnić formularz zmian do Learning Agreement – Changes. Po powrocie, przy zaliczaniu okresu pobytu za granicą brane są pod uwagę jedynie przedmioty zaliczone zgodnie z ostateczną wersją IOS.

Zaliczenie okresu studiów za granicą
W dziekanacie Wydziału student składa podanie do Prodziekana ds. Kształcenia o zaliczenie okresu studiów zagranicznych i przepisanie ocen tam uzyskanych. Podanie należy złożyć w USOSweb (podanie o uznanie przedmiotów do dorobku), wydrukować i dostarczyć do Dziekanatu wraz z załącznikiem. Przepisywane są oceny tylko z przedmiotów zaliczonych zgodnie z zatwierdzonym wcześniej IOS. Do podania należy dołączyć Transcript of Record z uczelni zagranicznej (oryginał lub kopię potwierdzoną przez DWM).


W kadencji 2020-2024 na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym:
- Prodziekan ds. Kształcenia dla kierunku ENG, ENJ i OZE – dr hab. inż. Tomasz Hardy, prof. uczelni
- Prodziekan ds. Kształcenia dla kierunku LIK i MBE - dr inż. Katarzyna Strzelecka
- Pełnomocnik ds. międzynarodowej wymiany akademickiej – dr hab. Paweł Regucki, prof. uczelni

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję