Prof. dr hab. inż. Jacek Kasperski nowym profesorem PWr!

Data: 12.03.2024 Kategoria: Życie Wydziału

Prof. Jacek Kasperski nowym profesorem PWr!

Pracuje w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. W 1995 r. obronił rozprawę doktorską, w 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a od 2013 r. jest profesorem uczelni.

jacek_kasperski_pwr.jpg

W pracy naukowej skupia się na kilku obszarach: strumienicowych i absorpcyjnych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, prototypowych izolacjach cieplnych, modelowaniu promieniowania słonecznego i wysokotemperaturowych skupiających kolektorach słonecznych, urządzeniach do odzysku ciepła wentylacji, systemach ogrzewania i sezonowej akumulacji ciepła dla budynków samowystarczalnych energetycznie i plus-energetycznych. Jest autorem/współautorem ponad 32 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym w recenzowanych czasopismach międzynarodowych. Jest również autorem/współautorem sześciu patentów krajowych.

Prof. Jacek Kasperski kierował Wydziałowym Ośrodkiem Informacji i Promocji, a  latach 2014-2019 pełnił funkcję kierownika Zakładu Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przepływowych, w 2020 r. został zastępcą, a od 2021 r. kierownikiem Katedry Inżynierii Konwersji Energii. Jest także członkiem Senatu PWr w kadencji 2020-2024.

Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.