Półroczny staż w ITER

Data: 27.02.2024 Kategoria: Życie Wydziału

Trwa kolejna kampania stażowa w ITER, który stworzył aż 66 ofert 6-miesięcznych staży dla studentów i doktorantów.

ITER ("Droga" po łacinie) to jeden z najbardziej ambitnych projektów energetycznych na świecie.

W południowej Francji 35 krajów* współpracuje nad budową największego na świecie tokamaka, urządzenia do fuzji magnetycznej, które zostało zaprojektowane w celu udowodnienia wykonalności fuzji jądrowej jako wielkoskalowego i bezemisyjnego źródła energii opartego na tej samej zasadzie, która zasila nasze Słońce i gwiazdy.

Kampania eksperymentalna, która zostanie przeprowadzona w ITER, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju nauki o fuzji jądrowej i przygotowania drogi dla przyszłych elektrowni termojądrowych.

Głównym celem projektu ITER jest badanie i demonstracja płonących plazm - plazm, w których energia jąder helu wytwarzanych w reakcjach syntezy jądrowej jest wystarczająca do utrzymania temperatury plazmy, zmniejszając lub eliminując potrzebę zewnętrznego ogrzewania. ITER przetestuje również dostępność i integrację technologii niezbędnych dla reaktora termojądrowego (takich jak magnesy nadprzewodzące, zdalna konserwacja i systemy odprowadzania energii z plazmy) oraz zasadność koncepcji modułu hodowlanego trytu, który doprowadziłby w przyszłym reaktorze do samowystarczalności trytu.

Tysiące inżynierów i naukowców przyczyniło się do zaprojektowania reaktora ITER od czasu, gdy w 1985 roku po raz pierwszy pojawił się pomysł wspólnego międzynarodowego eksperymentu w dziedzinie fuzji jądrowej. Członkowie ITER - Chiny, Unia Europejska, Indie, Japonia, Korea, Rosja i Stany Zjednoczone - są obecnie zaangażowani w trwającą dziesięciolecia współpracę mającą na celu budowę i eksploatację eksperymentalnego urządzenia ITER oraz wspólne doprowadzenie fuzji jądrowej do punktu, w którym można zaprojektować demonstracyjny reaktor termojądrowy.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej ITER, aby uzyskać więcej informacji na temat nauki ITER, międzynarodowej współpracy ITER i dużego projektu budowlanego, który jest realizowany w Saint Paul-lez-Durance w południowej Francji.

Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie https://www.iter.org/jobs/internships. Ostateczny termin składania aplikacji to 17.03.2024.

iter-pit-assembly-hall-01_ed_small.jpg                      platform_sep_2023_front_view_small.jpg