Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Zmarł prof. dr hab. inż. Mieczysław Gostomczyk

Data: 06.06.2024 Kategoria: Życie Wydziału

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w czerwcu 2024 roku zmarł w wieku 94 lat Ś.P. Prof. dr hab. inż. Mieczysław Gostomczyk.

mieczyslaw_gostomczyk.png

Zasłużony nauczyciel akademicki i wieloletni pracownik Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, a latach 1999-2002 kierownik Zakładu Ochrony Atmosfery w Instytucie Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej.

Pan Profesor był znanym i cenionym naukowcem w dziedzinie inżynierii środowiska. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Specjalista w dziedzinie oczyszczania gazów odlotowych. Profesor Mieczysław A. Gostomczyk ugruntował i rozwinął szkołę naukową Inżynieria Ochrony Atmosfery w zakresie podstaw technologii oczyszczania gazów, a w szczególności takich zanieczyszczeń gazowych, jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, fluorowodór i czterofluorek krzemu. Był autorem 2 skryptów, 1 monografii, 28 patentów i zgłoszeń, 189 publikacji krajowych i zagranicznych, a także referatów na konferencjach oraz 91 opracowań na rzecz gospodarki narodowej. Profesor był współautorem następujących technologii oczyszczania gazów odlotowych, wdrożonych w przemyśle: technologia i urządzenia do oczyszczania gazów odlotowych zawierających HF i SiF4 po produkcji mozaiki w Hucie Szkła Wałbrzych, 1978; instalacja pilotowa do usuwania SO2 i pyłu z gazów emitowanych przez spiekalnię Huty Bobrek, 1980-1982; technologia i urządzenia do usuwania NOx i mgły H2SO4 z gazów odlotowych emitowanych przy produkcji H2SO4 metodą nitrozową z pełną utylizacją produktów FNF „Ubocz”, 1982; technologia oczyszczania gazów po trawieniu kryształów w Hucie „Irena” Inowrocław, 1985; technologia odsiarczania spalin DAM, wdrożona w 30 kotłowniach o mocy 2-250MWt, technologia odsiarczania spalin WAWO, wdrożona na 2 kotłach pyłowych o mocy 80 i 140 MWt w EC Wrocław, 1995-1998.

Pan Profesor był Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1999), wieloma innymi odznaczeniami resortowymi oraz licznymi nagrodami Rektora PWr i Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Straciliśmy Człowieka wielkiego serca, pogodnego, przychylnego ludziom, przyjaciela wielu z nas. Żegnają Go z głębokim żalem Współpracownicy, Koledzy i Przyjaciele.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 08 czerwca 2024 r. (sobota) o godz. 11.00 na Cmentarzu w miejscowości Swornegacie w Borach Tucholskich.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję