Relacja

Blisko 500 osób wzięło udział w obchodach 70-lecia Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. W programie wydarzenia znalazły się m.in. uroczysta gala i koncert, prezentacje wydziałowych laboratoriów, pracowni oraz działalności kół naukowych.

01_w970lat.jpg

Wydział Mechaniczno-Energetyczny utworzono na Politechnice Wrocławskiej 3 czerwca 1954 r. decyzją ówczesnego Ministra Szkolnictwa Wyższego. Uroczystości rocznicowe zorganizowano w auli gmachu głównego.

mk1_2913.jpg– Ten jubileusz to najlepsza okazja do spotkania się i świętowania w gronie naszej społeczności, czyli wszystkich tych, którzy z wydziałem byli lub nadal są związani. Mam tu na myśli aktualnych i byłych pracowników, studentów, absolwentów i naszych partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego – mówił dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. uczelni, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. – To już 70 lat, ale tak naprawdę jesteśmy na Politechnice od samego początku. Od samego początku mieliśmy też wpływ na kształtowanie krajowej energetyki i mamy go do dzisiaj. Osiągnęliśmy wiele i wytyczamy sobie kolejne cele, do których konsekwentnie dążymy, dlatego nieprzypadkowo należymy do ścisłego grona najlepszych wydziałów energetycznych w Polsce – dodał.

Dziś na wydziale pracuje 140 pracowników i studiuje blisko 1 000 studentów. Obecnie prowadzona jest rekrutacja na cztery kierunki studiów I stopnia (energetyka, odnawialne źródła energii, lotnictwo i kosmonautyka oraz mechanika i budowa maszyn energetycznych), a także na sześć kierunków studiów II stopnia (energetyka, energetyka jądrowa, energetyka w j. angielskim, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych i odnawialne źródła energii).

– W grudniu 2023 r. jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy rekrutację studentów na kierunek energetyka jądrowa, tym samym jako pierwsza uczelnia odpowiedzieliśmy na zapowiedzi budowy w naszym kraju elektrowni jądrowej. Wyniki rekrutacji pokazują, że był to strzał w dziesiątkę i już wkrótce będziemy mieli pierwszych absolwentów – podkreślił prof. Piotr Szulc.

mk1_3212.jpgDziekan zaznaczył również, że na wydziale bardzo aktywnie działa samorząd studencki oraz cztery koła naukowe – Akademicki Klub Lotniczy, Solar Boat Team SKN „Płomień” i SKN „ThermoRES”, które mogą się pochwalić wieloma nagrodami w krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych inżynierów.

– Wszyscy na naszej uczelni zdają sobie sprawę, że studiowanie na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym jest bardzo atrakcyjne, podobnie jak późniejsza możliwość wyboru ścieżki zawodowej przez absolwentów. Tym samym wydział przyczynia się do budowania społeczeństwa opartego na wiedzy i ma realny wpływ na otoczenie gospodarczo-biznesowe nie tylko naszego regionu, ale też całego kraju – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Z kolei dzięki pracom prof. Macieja Chorowskiego mamy też spełnione nasze wielkie ambicje, żeby Politechnika Wrocławska uczestniczyła w projektach deep science bardzo często o zasięgu globalnym – dodał.

W trakcie uroczystości zasłużonych wręczono również wyróżnienia dziekana.

Za wzorcową współpracę z przemysłem doceniono:

• Marię Jędrusik,
  • Halinę Pawlak-Kruczek.

Wyróżnienia za wkład w rozwój dydaktyki otrzymali:

• dr inż. Zdzisław Bechtold,
  • gen bryg. Pil. Tomasz Drewniak,
  • dr inż. Maria Mazur,
  • Małgorzata Pelc.

Wyróżnienia dla absolwentów:

• Piotr Grzegory,
  • Krzysztof Kryg,
  • Michał Topolnicki.

Wyróżnienia dla przedstawicieli biznesu:

• Wojciech Szubert (Instytut Automatyki Systemów Energetycznych),
  • Marcin Kasza (PGNiG Gazoprojekt),
  • Robert Galara (Galmet),
  • Sławomir Szostak,
  • Maciej Sieczka (Endress+Hauser Polska).

Wyróżnienia dla darczyńców za wsparcie jubileuszu:

• Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A.
  • PGNiG Gazoprojekt S.A.
  • Orlen Projekt S.A.
  • Endress+Hauser Polska
  • Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.
  • SBB Energy S.A.

Nagrody za prezentacje w ramach konferencji Młodzi w Energetyce:

• Anna Sczepanowska-Białek,
  • Anita Rygiel,
  • Rafał Łysowski.

Wyróżnienia za prezentacje w ramach konferencji Młodzi w Energetyce:

• Michał Budzisz,
  • Dominika Kaczmarek,
  • Barnara Sznyrowska,
  • Tomasz Duraziński,
  • Adam Rasiński.

W ramach obchodów jubileuszu na dziedzińcu budynku A-4 odsłonięto także figurkę wydziałowego krasnala, który w ręku trzyma księgę absolwentów W9.

Jest to jedyna we Wrocławiu rzeźba krasnala, która ma wbudowaną ruchomą część – wielkie koło zamachowe będące miniaturową kopią tego urządzenia z hali maszynowej gmachu A-4.

Najprawdopodobniej już wkrótce ruszy konkurs na imię dla tej baśniowej postaci.

a7_02667.jpg