Komisja wybrała pięć uczelnianych kół, które stały się kołami strategicznymi PWr w 2023 r. To organizacje o szczególnych osiągnięciach i dużym potencjale rozwoju, realizujące kluczowe, innowacyjne projekty. Na tej wyjątkowej liście jest działający na naszym Wydziale Akademicki Klub Lotniczy.
Studenci – jak co roku – zamierzają pracować nad swoimi samolotami, z którymi wystartują w międzynarodowych zawodach SAE Aero Design w USA. W planach mają zbudowanie trzech różnych bezzałogowych statków powietrznych – dla klas Advanced, Regular i Micro.
Z kolei z myślą o zawodach Droniada będą także rozwijać flotę autonomicznych dronów i system zrzutu służący do wspierania akcji poszukiwawczo-ratowniczych. W tym roku AKL chce wystartować m.in. w konkurencji „Sztafeta”, w ramach której należy wykonać autonomiczny lot na dystansie 16,5 km oraz opracować system do precyzyjnego zrzutu znaczników świetlnych, które mogą mieć postać samobieżnych znaczników – małych dronów (zastosowanie systemu to wyznaczanie bezpiecznej ścieżki dla ratowników podczas nocnej akcji poszukiwawczo-ratowniczej).
AKL w czasie pracAKL chce także zbudować prototyp bezzałogowego płatowca do misji specjalistycznych SAR wykorzystującego systemy wizyjne o różnych zakresach fal do zbierania oraz analizowania danych w czasie rzeczywistym (pozwalające na detekcję z powietrza osób zagrożonych niebezpieczeństwem). Samolot ma mieć także system wypuszczania mniejszego autonomicznego bezzałogowego statku powietrznego mogącego dostarczać niezbędne zaopatrzenie dla osób poszkodowanych lub zagrożonych. Takie rozwiązania pozwolą na dotarcie z pomocą w trudno dostępnych terenach.
Klub ma też w planach organizację XVI Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania i III Akademickiej Konferencji Lotniczej „Studenci (nie)Tylko o Lotnictwie”.