Wydział Mechaniczno-Energetyczny

COOLSPACES 4 LIFE

Data: 01.02.2022 Kategoria: Życie Wydziału

Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym trwają prace nad projektem COOLSPACES 4 LIFE w ramach prestiżowego grantu Komisji Europejskiej. We współpracy z partnerami z Polski i Hiszpanii nasi naukowcy zaprojektują i stworzą system alternatywnego chłodzenia, oparty na nowatorskich czynnikach chłodniczych i innowacyjnym systemie magazynowania energii.

W ciągu 25 lat ponad trzykrotnie wzrosło zużycie energii, jaką na całym świecie przeznaczamy na chłodzenie mieszkań, domów i budynków komercyjnych. A będzie jeszcze gorzej, bo wraz ze wzrostem temperatur z powodu ocieplania się klimatu rośnie zapotrzebowanie na urządzenia klimatyzacyjne.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje nawet, że do 2050 r. zużycie energii na chłodzenie budynków będzie stanowiło 16 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną, stanowiąc dominujący segment. A to zwiększy ryzyko niedoborów energii w momentach szczytowych obciążeń, czyli np. upałów. Istnieje zatem ogromna potrzeba wdrożenia rozwiązań, które pozwolą uniknąć takich problemów.

Na naszej uczelni zaczęły się prace nad systemem alternatywnego chłodzenia, prowadzone w ramach prestiżowego programu LIFE. Finansuje je Komisja Europejska, przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej*.

Zespół pracujący nad projektem (naukowcy i pracownicy PWr): od lewej: Bartosz Gil, Beata Sternal-Toś, Małgorzata Bąk, Jerzy Rzęchowski, Piotr Drupka, Agnieszka Wilczyńska, Katarzyna Zacharzewska i Sabina Rosiek-Pawłowska.

Zespół pracujący nad projektem (naukowcy i pracownicy PWr): od lewej: Bartosz Gil, Beata Sternal-Toś, Małgorzata Bąk, Jerzy Rzęchowski, Piotr Drupka, Agnieszka Wilczyńska, Katarzyna Zacharzewska i Sabina Rosiek-Pawłowska.

Badania prowadzą wspólnie naukowcy z naszego Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center, pracownicy PROZON Fundacji Ochrony Klimatu, a także hiszpański partner przemysłowy Hedera Helix Ingenieria y Biotecnologia.

Pracami kierują wspólnie dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. uczelni, laureatka programu NAWA Polskie Powroty** oraz dr inż. Bartosz Gil, członek Academii Iuvenum. Oboje są naukowcami z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii. Na swoje badania zyskali prawie 9 mln zł.

Projekt COOLSPACES 4 LIFE potrwa pięć lat. W tym czasie jego uczestnicy zamierzają zaprojektować, stworzyć i przetestować pilotażowy system alternatywnego chłodzenia.

Informacja na stronie uczelni.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję