Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Dr hab. inż. Janusz Skrzypacz laureatem programu Proof of Concept Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Data: 07.06.2024 Kategoria: Życie Wydziału

Projekt dr hab. inż. Janusza Skrzypacza, prof. uczelni wśród zwycięskich wniosków I edycji programu Proof of Concept Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W ramach pierwszego w historii naboru wniosków w programie Proof of Concept Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła 28 spośród zgłoszonych 236 projektów. Laureaci otrzymali w sumie prawie 19 mln zł na realizację prac B+R w celu weryfikacji postawionej hipotezy badawczej oraz potencjału wdrożeniowego wyników badań. Środki pochodzą z Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Wśród nagrodzonych projektów z Politechniki Wrocławskiej znalazły się dwa, których autorami są dr hab. inż. Gabriela Statkiewicz-Barabach, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz dr. hab. inż. Janusz Skrzypacz, prof. uczelni z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

janusz_skrzypacz_pwr.jpgProjekt prof. Janusza Skrzypacza nt. „ Innowacyjna koncepcja konstrukcji i modyfikacji wirników pomp wirowych wolnobieżnych o ponad przeciętnej sprawności i wysokości podnoszenia” dotyczy wirników pomp wirowych. Bazuje na pomyśle wykonania na powierzchniach tarczy przedniej i tylnej płytkich wgłębień, co wpłynie na oszczędności w pracy pomp obiegu elektrowni zawodowej oraz pozwoli na generowanie dodatkowej cyrkulacji cieczy w przestrzeniach pomiędzy wirnikiem korpusem, a to korzystnie wpłynie na wzrost wysokości podnoszenia pompy.

Wstępne prace badawcze poświęcone sprawdzeniu koncepcji potwierdziły wysoki potencjał rozwiązania. Dużą jej zaletą jest fakt, że może ona zostać użyta zarówno do projektowania nowych wirników, jak i w pewnym zakresie do modyfikowania konstrukcji już istniejących.

W ramach grantu planuje się zbadać zjawiska przepływowe w nowych wirnikach, ocenić wpływ cech geometrycznych wgłębień na parametry pracy pompy, a na podstawie otrzymanych wyników badań opracować wytyczne do projektowania takich wirników.

Na zwycięski projekt przyznano 621 tys. zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję