Dr inż. Anna Kisiela-Czajka zdobywczynią stypendium dla wybitnych młodych uczonych

Data: 21.06.2024 Kategoria: Życie Wydziału

Minister Nauki Dariusz Wieczorek przyznał stypendia 228 młodym naukowcom, w tym 32 doktorantom, których wnioski zostały pozytywnie zarekomendowane przez ww. Zespół. Stypendia Ministra otrzymali młodzi naukowcy reprezentujący 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Stypendium otrzymało sześciu młodych naukowców z Politechniki Wrocławskiej, a wśród nich dr inż. Anna Kisiela-Czajka z Katedry Inżynierii Konwersji Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

anna_kisiela_czajka.jpgDr inż. Anna Kisiela-Czajka to absolwentka Wydziału Chemicznego i Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, laureatka wydziałowych konkursów na najlepszych absolwentów TOP 10, doktor nauk technicznych z wyróżnieniem, obecnie adiunkt naukowo-dydaktyczny w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka. Członkini Rady Wydziału Mechaniczno-Energetycznego na kadencję 2021-2024. Popularyzatorka wiedzy na Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Prowadzi interdyscyplinarne badania nad funkcjonalnością materiałów węglowych o różnorodnym pochodzeniu oraz ich aplikacją w procesach adsorpcyjno-katalitycznego usuwania zanieczyszczeń ze spalin i gazów procesowych. Akademicki Lider Innowacji 2019 za projekt Filtra cząstek stałych i zanieczyszczeń gazowych do kotłów centralnego ogrzewania. Uczestniczka warsztatów na Ukrainie, we Włoszech i Republice Południowej Afryki. W doświadczeniu badacza ma aktywny udział w projektach agencji grantowych/przedsiębiorstw o zasięgu krajowym i międzynarodowym (UE, MNiSW, NCN, NCBR, PGE GiEK S.A, KGHM S.A., PGNiG S.A., ESKOM). Laureatka programów stypendialnych PWr, wydawnictwa Elsevier oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Aktualnie zainteresowana badaniem karbonizatów z odpadów technologicznych jako prekursorów węgli aktywnych. Zaangażowana w budowę pilotowej instalacji katalitycznej pirolizy odpadów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji oraz pełna lista laureatów na stronie MNiSW.