Dr inż. Cezary Czajkowski otrzymał Grant Miniatura

Data: 04.07.2023 Kategoria: Życie Wydziału

Troje naukowców z Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami drugiej w tym roku edycji programu Miniatura. Na swoje projekty otrzymają z Narodowego Centrum Nauki blisko 150 tys. zł.

Konkurs Miniatura wspiera działania naukowe prowadzące do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Laureaci na swoje projekty otrzymują od 5 tys. zł do 50 tys. zł, które mogą przeznaczyć na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe oraz wyjazdy badawcze i konsultacyjne.

W drugiej edycji tegorocznego programu dofinansowanie otrzymało 69 badaczek i badaczy z całego kraju, w tym trzy osoby z Politechniki Wrocławskiej:

Dr inż. Cezary Czajkowski (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)

Nasz Naukowiecczajkowski_zdjecie_drugie.jpg z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii otrzymał dofinansowanie w wysokości 49 987 zł na realizację stażu w ramach projektu „Przepływ wielofazowy oraz zjawiska towarzyszące dla ciekłego metalu w cieczy niskowrzącej na powierzchni nanostruktury.”

Głównym celem badań będzie rozwinięcie fundamentalnego zrozumienia przepływu oscylacyjnego oraz wymiany ciepła przez ciąg korków cieczy i pęcherzyków pary cieczy hybrydowych w oscylacyjnej rurce ciepła, z nanostrukturalnymi powierzchniami wewnętrznymi.

Działania badawcze projektu będą prowadzone w międzynarodowej współpracy z Uniwersytetem Missouri (Department of Mechanical & Aerospace Engineering) pod okiem prof. Hongbina (Billa) Ma, kierownika Katedry Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej oraz dyrektora Multiphysics Energy Research Center (MERC).

Dr inż. Aleksander Górniak (Wydział Mechaniczny)

Na realizację swojego projektu „Wyznaczenie kryteriów urazów oraz kinetyki pasażerów z uwzględnieniem zmiennej pozycji na fotelu podczas wypadku samochodu osobowego” otrzymał grant w wysokości 49 401 zł. Badania związane są ze zmianami na rynku motoryzacyjnym spowodowanymi rozwojem samochód autonomicznych, który pociągnie za sobą malejący wkład ze strony kierowcy.

Dr inż. Dorota Marcinczak (Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Badaczce z Katedry Konstrukcji Budowlanych przyznano grant w wysokości 49 390 zł na projekt „Wzmacnianie elementów betonowych przy użyciu kompozytów z włókien naturalnych”. Jego głównym celem jest zastosowanie włókien naturalnych rosnących w Polsce, tj. lnu i konopi, jako elementu wzmocnienia kompozytowego stosowanego do konstrukcji budowlanych wykonanych z betonu.

Więcej informacji o lauretach znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.