Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Dr inż. Mateusz Wnukowski powołany w skład Akademii luvenum

Data: 20.06.2024 Kategoria: Życie Wydziału

Pracownik WME dr inż. Mateusz Wnukowski powołany w skład Akademii luvenum na kadencję 2024-2026. Oficjalne wręczenie nominacji oraz podziękowania dla składu drugiej kadencji zaplanowano na 9 lipca.

Academię Iuvenum (AI) Politechniki Wrocławskiej tworzą młodzi naukowcy (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze. Zadaniem gremium jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.

Członkami Akademii mogą zostać naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora co najmniej na rok przed rozpoczęciem kadencji, ale nie wcześniej niż siedem lat do dnia jej rozpoczęcia (w przypadku pracowników korzystających w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, lat ulega zwiększeniu o rok na każde urodzone lub przysposobione dziecko), nie posiadają stopnia doktora habilitowanego i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.

Osoby należące do AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.

Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, kierowania projektem, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuki argumentowania.

 

Wśród 24 osobowego gremium Politechnicznej Akademii luvenum na kadencję 2024-2026 został powołany dr inż. Mateusz Wnukowski z Katedry Inżynierii Konwersji Energii.

wnukowski_juv.png

Nasz naukowiec specjalizuje się w badaniach związanych z wykorzystaniem plazmy mikrofalowej w konwersji gazów. I to właśnie na tej tematyce planuje się skupić w najbliższym czasie.

Będzie to możliwe dzięki jego udziałowi w dwóch projektach. Celem pierwszego, prowadzonego w ramach grantu Sonata, jest wytworzenie tlenków azotu w plazmie mikrofalowej. Z kolei drugi projekt zakłada wykorzystanie plazmy mikrofalowej do pirolizy metanu, czyli jego rozkładu do wodoru i produktów węglowych.

Za swoje największe do tej pory osiągnięcie naukowe uważa badania nad plazmową pirolizą metanu. Według dr. Mateusza Wnukowskiego ukształtowały go jako naukowca, zmotywowały do dalszej pracy i pozwoliły mu nawiązać współpracę z innymi jednostkami badawczymi tego typu w Europie.

Całe gremium liczy 48 osób. Zajrzyj na stronę, aby zapoznać się z pełnym składem Akademii.

Więcej informacji na stronie Politechniki Wrocławskiej.

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję