Zespół, który przetestował instalację Ice Battery System oraz zbadał jej efektywność energetyczną składa się z naukowców z Wydziałów Inżynierii Środowiska i Mechaniczno-Energetycznego: Pani dr inż. Sylwii Szcześniak z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza oraz Pana dr inż. Piotra Piechoty z Katedry Techniki Cieplnej. Pomysłodawcą systemu jest absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska PWr Pan Michał Wojsa, właściciel firmy Wentima.
Prace nad prototypem układu prowadzone były przez ponad dwa lata, a ich konsultantem był dr hab. inż. Edward Przydróżny, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska.
Ice Battery System jest innowacyjnym systemem akumulacji energii wykorzystywanej do chłodzenia, która jest przechowywana w bateriach lodowych (rdzeniach lodowych). Skutkiem ubocznym procesu zamrażania rdzeni w Ice Battery jest ciepło zwyczajowo wyrzucane z agregatów wprost do atmosfery. Możliwość magazynowania energii i wykorzystywania ciepła jest również kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. W przypadku awarii lub nagłych przerw w dostawie prądu naładowane energią chłodniczą akumulatory są w stanie działać samodzielnie nawet przez kilkanaście godzin.
Instalacja jest ekologiczna, gdyż do jej budowy nie wykorzystano żadnych kwasów ani innych szkodliwych substancji chemicznych, a jedynie stal, wodę, tworzywo sztuczne podlegające pełnemu recyklingowi i glikol propylenowy, który jest biodegradowalny.
System charakteryzuje się przede wszystkim ciągłością uzyskiwania praktycznie niezmiennej energii implikowanej do chłodzenia. Pracuje w trybie dobowym niezależnym od sezonu zimowego czy letniego.
Na fotografiach dr inż. Piotr Piechota oraz mgr inż. Michał Wojsa.
Rozwój tego typu systemów wpisuje się także w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, który ma przekształcić Unię Europejską w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę. Zakłada ona, że kraje UE w 2050 r. osiągną zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych i nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów. Konstruktorzy podkreślają, że w przyszłości to rozwiązanie będzie można również zaimplementować w gospodarstwach domowych.
Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.