30 marca 2023 roku Politechnika Wrocławska otworzyła swoje podwoje dla tegorocznych abiturientów. Tegoroczni maturzyści mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą kierunków naszej uczelni. Tego dnia szeroko zaprezentował się również Wydział Mechaniczno-Energetyczny. Zaprezentowaliśmy nasze cztery kierunki:
- energetyka
- mechanika i budowa maszyn energetycznych (wraz z nową specjalnością inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa)
- odnawialne źródła energii
- lotnictwo i kosmonautyka
Wspólnym nakładem sił pracowników Wydziału, Samorządu Studenckiego oraz wydziałowych kół naukowych przygotowaliśmy łącznie 22 wykłady tematyczne, 9 pokazów laboratoryjnych oraz stoiska informacyjne Samorządu Studenckiego (w budynku A4), Akademickiego Klubu Lotniczego (w D1), Solar Boat Team (w A4), SKN Płomień (w L1) oraz SKN ThermoRES (w L1). W tym dniu odwiedzili nas również pracodawcy, z którymi można było przy okazji porozmawiać o perspektywach pracy lub stażu, w tym GE Power, WAMS, Sat Rev oraz Collins Aerospace.
Przez cały czas podczas Dnia Otwartego działały dwa punkty informacyjne dla kandydatów na studia: Mini-Dziekanat w budynku A4 oraz informacja w budynku C13. Można tam było uzyskać wszelkie niezbędne informacje o tym co i jak można studiować, a także gdzie należy się udać, aby posłuchać naszych wykładów oraz zobaczyć pokazy w laboratoriach.
Szczególnym powodzeniem cieszyły się wykłady o tematyce lotniczej, ekologicznej oraz te związane z nowymi technologiami energetycznymi (fotowoltaika, wodór, energetyka jądrowa, itp.) Uczniom bardzo spodobały się też pokazy laboratoryjne. Można było z bliska zobaczyć efekty działania temperatur kriogenicznych, nadprzewodnictwo niskotemperaturowe, pobawić kamerą termowizyjną, zobaczyć laboratorium wodorowe, tunel wodny i powietrzny, rurki ciepła do chłodzenia elektroniki i wiele innych.
Szacujemy, że z naszymi pokazami zapoznało się kilkuset młodych ludzi, którzy być może dzięki temu doświadczeniu w przyszłości zdecydują się kontynuować naukę na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.
Można było też skorzystać z innych atrakcji. Słuchacze wykładów na WME mieli szansę wziąć udział w specjalnie przygotowanej na ten dzień zabawie wydziałowej, w której można było zdobyć rozmaite gadżety. Szczęściarze mogli polatać w przestworzach na symulatorze zainstalowanym w budynku D1 przez studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego. Cały czas kursowała też Polinka, która w tym dniu była darmowa dla wszystkich odwiedzających Politechnikę.