Laboratorium badawcze Techniki Uszczelniania i Armatury pod koniec sierpnia br. otrzymało uznanie TÜV (skrót od niem. Technischer Überwachungsverein). TÜV to związek inspekcji technicznej, który zajmuje się kontrolowaniem produktów pod kątem bezpieczeństwa.
Firma TÜV Nord Polska posiada biura i laboratoria w ponad 60 krajach oraz prowadzi kontrole w firmach z sektora technologicznego, spożywczego, medycznego czy energetycznego.
Laboratorium Techniki Uszczelniania i Armatury jest pierwszym w Polsce laboratorium zajmującym się badaniem armatury przemysłowej, które przeszło audyt TÜV z wynikiem pozytywnym oraz posiada ustanowiony, wdrożony i utrzymywany system zarządzania zgodnie z wymaganiami normy EN ISO/IEC 17025. Pozytywny wynik badania pozwala ubiegać się o wydanie Europejskiej Oceny Badania.
Widok stanowiska do badania armatury wielkogabarytowej.
Laboratorium od wielu lat prowadzi działalność:
- badawczą w zakresie techniki uszczelniania oraz armatury, w tym w określonych warunkach (w wysokiej temperaturze, w środowisku ciekłego azotu),
- dydaktyczną w formie prac dyplomowych, projektów i doktoratów, a obecnie prowadzone są przygotowania do rozpoczęcia zajęć z przedmiotu „Armatura przemysłowa”. Studenci będą mogli zapoznać się nie tylko z metodami badań zaworów, ale również z nowoczesnymi stanowiskami badawczymi oraz co nie jest bez znaczenia, z procedurami, które umożliwiają nadanie świadectw uznania.
Dzięki jednoczesnemu członkowstwu laboratorium w stowarzyszeniu ,,Polska Armatura Przemysłowa", profil działalności dydaktycznej laboratorium skupia się na przedstawieniu studentom nowoczesnych rozwiązań w zakresie budowy stanowisk badawczych, napędów i sterowania, rejestracji danych pomiarowych i techniki pompowej. Stanowiska badawcze powstały przy współpracy studentów w ramach realizacji prac dyplomowych. Połączenie zdobytej podczas studiów wiedzy w konstruowaniu maszyn, techniki pompowej, oraz umiejętności poruszania się po wytycznych normatywnych zaowocowało powstaniem bazy laboratoryjnej o kluczowym znaczeniu dla współpracy z przemysłem. Proces konstruowania i budowy stanowisk był okazją do zdobycia cennej wiedzy praktycznej, którą studenci bardzo wysoko sobie cenią.
Baza laboratoryjna jest namacalnym dowodem na to, iż warto czasem włożyć dodatkowy wysiłek, aby stworzyć środowisko z którego będzie korzystał nie tylko przemysł, ale i kolejne generacje studentów– wyjaśnia dr inż. Grzegorz Romanik, kierownik Laboratorium Techniki Uszczelniania i Armatury.