Kolejnych osiemnaście osób dołączyło do składu Academii Professorum Iuniorum. Tym samym gremium, które powstało, by wspierać młodych doktorów habilitowanych podejmujących innowacyjną tematykę oraz budujących nowe zespoły naukowe, jest już w pełnym składzie.
Academia Professorum Iuniorum została powołana w październiku 2023 roku przez rektora prof. Arkadiusza Wójsa. Stanowi jeden z kluczowych elementów działań naszej uczelni w promowaniu doskonałości naukowej, a jej głównym zadaniem jest wyłonienie i wspieranie w rozwoju grupy wybitnych, młodych, samodzielnych pracowników nauki, reprezentujących różne dyscypliny i budujących zespoły naukowe lub podejmujących nową tematykę badawczą.
W skład Academii Professorum Iuniorum na lata 2025-2027 wszedł dr hab. inż. Bartosz Zajączkowski, prof. uczelni z Katedry Techniki Cieplnej.
W swoich badaniach skupia się na badaniach podstawowych procesów cieplnych i mechanicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przemian oraz przepływów wielofazowych. Uzyskane wyniki mają zastosowanie w inżynierii cieplnej, energetyce i technologii chłodniczej. Jego aktualne projekty badawcze dotyczą przemian fazowych w warunkach subatmosferycznych oraz wykorzystania nanocząstek do poprawy właściwości termicznych i fizycznych płynów roboczych i powierzchni grzewczych.
Na co dzień kieruje Katedrą Techniki Cieplnej. Jest laureatem grantów badawczych Narodowego Centrum Nauki: Opus i Preludium Bis. Zdobywał doświadczenie podczas międzynarodowych staży naukowych w Norwegii, Japonii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Był członkiem dwóch międzynarodowych sieci badawczych COST, a obecnie współpracuje z zespołami naukowymi z Lyonu, Paryża, Castello oraz Drezna. Pełni funkcję promotora pięciorga doktorantów, a troje jego wcześniejszych podopiecznych uzyskało już stopień doktora.
Kadencja osiemnastu powołanych właśnie osób rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. i potrwa dwa lata. Łącznie z osiemnastką badaczy i badaczek wybranych w 2023 roku liczba członków akademii osiągnęła tym samym docelową liczbę 36. W roku 2023 w gronie tym znalazł się Prof. Piotr Kolasiński z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii.
Z informacją o wszystkich wybranych członkach Academii można zapoznać się w aktualnościach na stronie Politechniki Wrocławskiej. Regulamin, lista członków oraz wszystkie inne informacje znajdują się na stronie Działu Nauki.