Nasza studentka na międzynarodowym spotkaniu poświęconym zapobieganiu zmian klimatu i ochronie środowiska

Data: 23.03.2022 Kategoria: Życie Wydziału

Wyjazd był finansowany przez program Erasmus+ Key Action 1, który dotyczy wymian młodzieżowych krajów należących do Unii Europejskiej oraz krajów współpracujących; na tym projekcie znaleźli się uczestnicy z Włoch, Serbii, Macedonii, Cypru, Polski, Portugalii oraz Bułgarii i Niemiec. Program zajęć miał w założeniu stworzyć międzynarodowy dialog i wymianę doświadczeń oraz praktyk mających na celu zapobieganie zmian klimatu i ochronę środowiska. Na zajęciach nie tylko dzieliliśmy się doświadczeniami z naszych krajów i środowisk (uczelnie, organizacje pozarządowe), ale również mieliśmy okazję do współpracy przy zadaniach projektowych, a następnie prezentacji wyników całej 40-osobowej grupie. Wchodziliśmy również w interakcje z lokalną społecznością, by poznać niemieckie praktyki zero waste, np. systemu oddawania szklanych butelek. Dodatkowo mieliśmy czas na zwiedzenie Berlina oraz okolic (Poczdamu) oraz integrację we własnym zakresie, co pozwoliło nawiązać mi kontakty z osobami z różnych krajów, nie tylko zainteresowanymi tematem, ale również studiującymi ten temat. Na koniec każdy uczestnik dostał certyfikat YouthPass, który można załączyć w swoim profilu LinkedIn, by znaleźć pracodawców oferujących stanowiska związane z tematem ochrony klimatu.

W trakcie jednego z bloków udaliśmy się do muzeum Futurium (darmowe muzeum w Berlinie), które miało ogromną liczbę interaktywnych wystaw - mnie najbardziej zainteresował dział energetyki odnawialnej i prosumenckiej; poniżej również przesyłam zdjęcie z wystawy. W tym muzeum można przeprowadzić laboratoria grupowe o różnej tematyce - planuję propozycję takiej wycieczki Studenckiemu Kołu Naukowemu Płomień.

-- Barbara Sznyrowska