Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Naukowcy z WME pracują nad urządzeniem dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Data: 27.07.2023 Kategoria: Życie Wydziału

      intuition_satelita_1.png

Trwają prace nad urządzeniem, które będzie chłodzić aparaturę w satelitach kosmicznych. Ma wykorzystywać tzw. pulsacyjne rurki ciepła i ważyć znacznie mniej niż obecne rozwiązania wynoszone nad Ziemię. Prototypy przygotuje konsorcjum dwóch polskich firm i zespołu naukowców z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.

Pulsacyjne rurki ciepła, znane jako PHP (z ang. Pulsating Heat Pipes) to rozwiązanie sprawdzone już na Ziemi w odbieraniu strumieni ciepła, czyli chłodzeniu różnego rodzaju aparatury i urządzeń, m.in. w zakładach przemysłowych. Od kilku lat perspektywy ich wykorzystania testuje branża kosmiczna, np. Japońska Narodowa Agencja Kosmiczna – JAXA udowodniła ich wydajność w transportowaniu strumieni ciepła w warunkach mikrograwitacji.

Projekt już się rozpoczął – aktualnie jego uczestnicy są na pierwszym etapie prac, zakładającym określenie wymagań dla urządzeń, m.in. na podstawie dotychczasowych efektów badań opisanych w literaturze naukowej

Skład KONSORCJUM:

-  gliwicka firma KP Labs (jako lider projektu*), specjalizująca się m.in. w tworzeniu rozwiązań takich jak jednostki przetwarzania danych, algorytmy uczenia maszynowego i oprogramowania do przetwarzania ogromnej ilości danych zebranych na pokładzie satelity, 

- Adaptronika – firma wywodząca się z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i zajmująca się tzw. technologiami inteligentnymi, w tym m.in. związanymi z tłumieniem drgań

- naukowcy z Politechniki Wrocławskiej – zespół dr hab. inż. Sławomira Pietrowicza, prof. uczelni z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii: dr inż. Cezary Czajkowski, dr inż. Przemysław Błasiak, dr Marek Lewkowicz, dr inż. Andrzej I. Nowak i doktorant mgr inż. Marcin Opalski. Badacze są odpowiedzialni za obliczenia numeryczne wykorzystujące zaawansowane modele matematyczne, które posłużą do określenia parametrów planowanych urządzeń do odbierania ciepła z aparatury w satelicie, a także za część testów projektowanych prototypów.

rurki_1_mitigate2.jpg

Prototypy stworzone przez konsorcjum (urządzenia do chłodzenia anteny oraz do chłodzenia specjalnych detektorów) będą wielokrotnie testowane, m.in. w termicznej komorze próżniowej. Powstaną pod ścisłym nadzorem instytucji finansującej, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej, a konsorcjanci zobowiązali się, że urządzenia będą na poziomie technologicznym TRL-4, czyli ich działanie zostanie zweryfikowane w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.

                                                                                           

*Projekt – finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną – nosi nazwę „Micro-G Disturbance Characterization And Mitigation In Pulsating Heat Pipes (PHP)”.

Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Więcej informacji o Adaptronika : https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7090631973823479810/

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję