Podstawowym celem projektu realizowanego na Politechnice Wrocławskiej przez zespół prof. Haliny Pawlak-Kruczek w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii (K78) jest opracowanie nowatorskiej technologii wraz z budową instalacji demonstracyjnej do procesu zgazowania, pozwalającej na wykorzystanie osadów ściekowych do produkcji syngazu o wysokiej kaloryczności oraz produktu ubocznego - witryfikatu jako produktu komercyjnego. Technologia zgazowania plazmowego nie tworzy produktów odpadowych.
W zespole realizowane są zadania badawcze związane z przygotowaniem osadu ściekowego, metodą hydrotermalnej karbonizacji - HTC, zgazowaniem plazmowym do produkcji czystego syngazu do zastosowania w turbinie gazowej. Zadania realizowane są w ramach projektu „Negative CO2 emission gas power plant” (nCO2PP) - projekt współfinansowany przez Program „Badania stosowane” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 (wartość dofinansowania wynosi 17 770 416,76 zł; czas realizacji: 42 miesiące).
Głównym celem projektu jest opracowanie technologii siłowni kogeneracyjnej o negatywnej emisji CO2 poprzez zastosowanie syngazu ze zgazowania osadu ściekowego do oxy-spalania, w specjalnej „mokrej” komorze turbiny gazowej i kolejno separacji/wychwytu CO2 ze spalin.
Synergia pomiędzy instalacją CCS/CCU a proponowanym wykorzystaniem osadów ściekowych (uznawanych za odnawialne źródło energii) pozwala na osiągnięcie przez instalację ogólnej ujemnej emisji CO2. Dodatkową zaletą jest witryfikacja osadów ściekowych - ze względu na odpowiednio wysokie temperatury procesu jest możliwość przekształcenia tych problematycznych odpadów w produkt rynkowy.
Partnerzy z Politechniki Gdańskiej (lider), Akademii Górniczo-Hutniczej, Polskiej Akademii Nauk - Instytut Maszyn Przepływowych, także z zagranicy, a mianowicie: NTNU (Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet) i SINTEF (SINTEF Energi AS), oraz dwa polskie przedsiębiorstwa IASE - Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. i Bros Control Sp. z o.o., wypracowali rozwiązania technologiczne, uzyskując planowane kamienie milowe wpisane w projekcie.
Nowością są m.in. układ przetwarzający osad ściekowy w syngaz; układ spalający powstałe paliwo w czystym tlenie w dedykowanej mokrej komorze spalania; układ unikatowej turbiny współpracującej z natryskowo-strumieniowym skraplaczem pary wodnej z wychwytem dwutlenku węgla. Więcej informacji na stronie projektu Lidera oraz PWr.
https://nco2pp.mech.pg.gda.pl/en