Prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz dr hab. inż. Waldemar Dołęga, prof. uczelni z Wydziału Elektrycznego zostali powołani do Komitetu Problemów Energetyki PAN na kadencję 2023-2026.
Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk działa od 1961 r. i jest jednym z sześciu komitetów problemowych działających przy Prezydium PAN.
Gremia te zajmują się wykonywaniem określonych zadań naukowych, mających duże znaczenie poznawcze, społeczne lub gospodarcze. Ze względu na interdyscyplinarny charakter działania komitetów problemowych do składów powoływani są - przez Prezydium PAN - naukowcy i specjaliści reprezentujący różne dziedziny nauki lub dyscypliny naukowe.
Celem Komitetu Problemów Energetyki PAN jest inspirowanie i opiniowanie interdyscyplinarnych prac badawczych w zakresie programowania rozwoju energetyki kompleksowej, w tym elektroenergetyki, gazownictwa, ciepłownictwa, energetyki przemysłowej i niekonwencjonalnej oraz przemysłu maszyn i urządzeń energetycznych, z uwzględnieniem zagadnień ekonomicznych i środowiskowych w warunkach zmian struktury gospodarczej i społecznej kraju.
W ramach swojej aktywności programowej komitet zajmuje się ważnymi problemami rozwoju energetyki w Polsce.
W kadencji 2023-2026 Komitet Problemów Energetyki liczy 41 członków, a funkcję przewodniczącego pełni prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej. Na wiceprzewodniczącego ponownie wybrano dr. hab. inż. Waldemara Dołęgę prof. uczelni z PWr, który pracuje na Wydziale Elektrycznym i jest specjalistą w zakresie elektroenergetyki.
Drugim przedstawicielem PWr w komitecie jest nasz prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, wybitny specjalista w zakresie kriogeniki, nadprzewodnictwa stosowanego oraz energetyki.
Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.