Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Projekt Bezpieczna Plantacja Rzepaku

Data: 26.05.2023 Kategoria: Życie Wydziału

2_logopwr.pngkonsorcjum.png

Projekt „Podniesienie jakości i efektywności produkcji rzepaku i miodu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pszczół na plantacji poprzez zastosowanie innowacyjnej, opartej na metodach sztucznej inteligencji, technologii monitorowania stanu plantacji, wnioskowania i selektywnej aplikacji środków ochrony roślin” realizowany jest w Katedrze Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej.

Liderem projektu Bezpieczna Plantacja Rzepaku jest Politechnika Wrocławska, na którego realizację zawiązała konsorcjum z Gospodarstwem Rolnym Krzysztof Tomczuk, Gospodarstwem Rolnym Kazimierz Słabicki oraz z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, tworząc interdyscyplinarny zespół, który podjął się opracowania innowacyjnej, opartej na metodach sztucznej inteligencji, technologii monitorowania stanu plantacji, wnioskowania i selektywnej aplikacji środków owadobójczych w plantacji rzepaku. System, jaki zostanie opracowany i wdrożony w specjalnie przygotowanych do tego celu instalacjach prototypowych, pozwoli na identyfikowanie szkodników występujących w rzepaku, określanie stref ich występowania oraz zwalczanie w sposób selektywny. 

Głównym celem projektu jest optymalizacja wielu aspektów produkcji rolnej, w tym racjonalizacja wykorzystania środków chemicznych i nawozów szczególnie w kontekście ekonomiki produkcji przy jednoczesnym wymogu zapewnienia najwyższych standardów jakości produktów rolnych. Ten trend jest mocno zauważalny również w założeniach Europejskiego Zielonego Ładu, przygotowanego przez kraje Unii Europejskiej.

Oczekiwanymi rezultatami optymalizacji dawkowania środków chemicznych i nawozów będą m.in. poprawa jakości ziarna i oleju rzepakowego oraz miodu (mniejsza zawartość toksyn), a także większe bezpieczeństwo pszczół, dzięki przewidzianej do implementacji metodzie rozpoznawania ich obecności na plantacji, zapobiegać będzie się ewentualnym przedwczesnym zabiegom owadobójczym.

Skład Konsorcjum:

Zespół realizujący projekt:
- dr hab. inż. Ziemowit Malecha, profesor uczelni - Kierownik Projektu.
- dr inż. Artur Jędrusyna,
- Kajetan Ożarowski,
- Rafał Siemasz.

Operacja realizowana w ramach działania 16 „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umowa Nr 00073.DDD.6509.00274.2022.01 z dnia 27.03.2023 r.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję