W dniu 29 października 2024 r. studenci Wydziału Mechaniczno– Energetycznego Politechniki Wrocławskiej uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do przedsiębiorstw: Südzucker Polska S.A.- zakład produkcyjny „Cukrownia Strzelin” oraz Xylem Lowara Vogel Polska Sp. z o.o.
Celem wizyty było zapoznanie się studentów z procesami produkcyjnymi obu przedsiębiorstw oraz zastosowaną w nich technologią.
Pobyt w fabryce pomp Xylem Lowara Vogel Sp. z o.o. rozpoczął się od wykładu w sali konferencyjnej, podczas którego Panowie: dr inż. Andrzej Pasiński oraz mgr inż. Piotr Ługowski, zaprezentowali przedsiębiorstwo, omówili rynek pompowy, oferowane przez firmę produkty, a także realizowaną rozbudowę zdolności wytwórczych. Następnie po zapoznaniu z zasadami BHP, studenci udali się na halę produkcyjną, gdzie zaznajomili się z procesami produkcji pomp oraz silników różnych konstrukcji, towarzyszącymi tym procesom systemami automatyki przemysłowej, stacją prób oraz procesami kontroli jakości.
Wizyta w Cukrownia Strzelin rozpoczęła się wykładem Panów: mgr inż. Mariusza Maziarza- dyrektora zakładu Cukrownia Strzelin, mgr inż. Wojciecha Płoskonka - kierownika wydziału produkcyjnego oraz mgr inż. Aleksa Świdzińskiego- kierownika ds. remontów, który dotyczył historii oraz specyfiki przemysłu cukrowniczego, jak również technologii produkcji cukru.
Zwiedzanie cukrowni zostało prowadzone zgodnie z kierunkiem procesu technologicznego, tj. od momentu przyjazdu buraka cukrowego do zakładu, aż do powstania cukru. Studenci zapoznali się: z logistyką dostaw surowca, etapami jego oczyszczania (łapacze kamieni, łapacze liści, filtry przepływowe), procesami: ekstrakcji, defekacji, saturacji, krystalizacji, pracą filtrów, pras, pomp i ich układów i innych maszyn energetycznych. Uczestnicy mieli okazję spróbować półproduktów powstałych w cukrowni (krajanka, sok, melasa) i zapoznać się z pracą laboratorium cukrowni.
Zwiedzanie zwieńczyło odwiedzenie biogazowni znajdującej się na terenie zakładu (materiał wsadowy – wysłodki świeże bądź kiszone) oraz prezentacją trwającej budowy nowej biogazowni o mocy ~50 MW.