Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Studenci z SKN "Płomień" przetwarzają energię słoneczną w wodór

Data: 21.07.2022 Kategoria: Życie Wydziału

Stanowisko znajduje się na terenie Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych IASE, przy Hali Stulecia. Składa się z czterech paneli oraz części wewnętrznej, czyli szafy elektrycznej z falownikiem, dwoma akumulatorami i aparaturą pomiarową, dzięki której można śledzić w stanie rzeczywistym m.in. napięcie i natężenie prądu wytwarzane przez panele. Do stanowiska jego twórcy podłączyli także skonstruowany przez siebie układ wodorowy. Prace były możliwe dzięki grantowi z programu „Wspieramy Młodych Naukowców” prowadzonemu przez nasz Wydział, a odbywały się pod okiem naukowców z Laboratorium Konwersji Energii.

Studenci PWr ze zbudowanym przez siebie stanowiskiem

Konwersja energii elektrycznej na wodór w takim stanowisku odbywa się w procesie elektrolizy. Odpowiada za nią urządzenie o nazwie elektrolizer. Elektrolizer PEM  (z ang. Proton Exchange Membrane) jest wyposażony w membranę protonowymienną z dwiema dodatkowymi elektrodami: dodatnią i ujemną. W momencie większego zapotrzebowania na energię elektryczną, wodoru można użyć w procesie odwrotnym do elektrolizy – co dzieje się w ogniwie paliwowym. Efektem jest energia elektryczna, ale w mniejszej ilości niż energia, jaka jest potrzebna przy otrzymywaniu wodoru.

Młodzi twórcy stanowiska fotowoltaicznego wykorzystują je teraz do prowadzenia badań sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli. Po zakończeniu badań studenci i doktoranci planują przygotowanie publikacji naukowej opisującej efekty swoich analiz.

więcej informacji i galeria zdjęć na stronie PWr

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję