Wyjazd na dwudniowy Kongres 3W, który odbył się w dniach 7-8 grudnia w Warszawie, został dofinansowany dzięki uprzejmości wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Celem spotkania się świata nauki, biznesu i administracji było promowanie idei 3W – wody, wodoru i węgla. Jest to inicjatywa, która została zapoczątkowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ze względu na obserwowane zmiany klimatyczne i dążenie do zeroemisyjności, właściwe jest promowanie odpowiedzialnego wykorzystywania wody przez rozwój m.in. retencji i systemów melioracyjnych, wodoru jako zielonego nośnika energii wytwarzanego z OZE oraz stosowanego w motoryzacji, przemyśle i energetyce, a także nieenergetycznego węgla pierwiastkowego, który w formie grafenu, fulerenów, nanorurek węglowych czy węgla aktywnego, pozwala na rozwój wielu branż, dzięki wdrażaniu w nich nowoczesnych materiałów o ponadprzeciętnych właściwościach.
Pierwszy dzień kongresu poświęcony był prezentacjom i panelom dyskusyjnym, w których brali udział przedstawiciele biznesu, administracji oraz naukowcy. Otrzymali przestrzeń, aby szerzyć własną wiedzę i doświadczenie, przy możliwości poruszania problemów, które należy rozwiązać w najbliższym czasie, aby we właściwym tempie dojść do zeroemisyjności gospodarki. Osobiście poznałem tam sporo ciekawych przedsięwzięć oraz punkt widzenia różnych branż odnośnie wykorzystywania wody, wodoru i węgla.
Drugiego dnia miałem przyjemność reprezentować Politechnikę Wrocławską, wydział Mechaniczno-Energetyczny oraz Studenckie Koło Naukowe „Płomień” na panelu dyskusyjnym pt. „Potencjał technologii wody, wodoru i węgla oczami młodych”. Dostałem możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat technologii wodorowych zdobytych m.in. w SKN „Płomień” czy w komercyjnych projektach. Uważam dyskusję za udaną, nie tylko ze względu na dobrą atmosferę, ale dlatego, że był to mój pierwszy udział w roli prelegenta, a także otrzymałem propozycję udziału w przyszłych wydarzeniach 3W.
-- Tomasz Rybak