Wycieczka studencka do Pratt & Whitney Rzeszów i PZL-Świdnik zakończona sukcesem!
W dniach 23-24.01.2024 roku studenci kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej mieli okazję wziąć udział w wycieczce tematycznej do 2 wiodących zakładów lotniczych na terenie naszego kraju – Pratt & Whitney Rzeszów orazPZL-Świdnik.
Wsparta finansowo przez Dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego – dr. hab. inż. Piotra Szulca, prof. uczelni, wycieczka stanowiła składową bogatej oferty wydarzeń i aktywności towarzyszących kształceniu na ww. kierunku, wpisującej się w ideę nawiązywania i utrzymywania kontaktów zawodowych i naukowych z ekspertami branżowymi przez studentów oraz ugruntowywania wiedzy i praktyki zdobywanej w murach uczelni na drodze bezpośredniej interakcji z profesjonalną infrastrukturą techniczną i związanej z nią kulturą organizacyjną.
W rzeszowskim oddziale Pratt & Whitney uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowe Napędów Lotniczych, Wydział Elementów Blaszanych oraz komórkę odpowiedzialną za wytwarzanie części do przekładni wentylatorowych (FDGS – ang. Fan Drive Gear System) z rodziny silników PW1000G. Mieli także okazję poznać działalność Pratt & Whitney AeroPower, a więc światowej klasy producenta (OEM) i serwisanta (MRO) jednostek APU (ang. Auxiliary Power Unit) znanych z samolotów Airbus, Embraer czy też Boeing, jak i zapoznać się budową i działaniem profesjonalnych hamowni eksperymentalnych silników turbośmigłowych i turbowałowych.
Równie ciekawą propozycję edukacyjną dla wizytujących przygotował PZL-Świdnik – jedyny polski OEM śmigłowcowy, mający w swoim portfolio śmigłowce W-3, SW-4 (obydwa w różnych wariantach) i AW149, który jest tu produkowany dla Sił Zbrojnych RP. Studenci zapoznali się z działalnością Centrum Doskonałości Struktur Lotniczych, działów badawczo-rozwojowych oraz linii produkcyjnych śmigłowców. Ciekawym doświadczeniem było poznanie aspektów w zakresie montażu końcowego, napraw i remontów, inżynierii produkcji, kontroli jakości oraz prób w locie. Wizytując centrum badawcze studenci zapoznali się ponadto z konstrukcją kadłuba tiltrotora AW609 oraz wysłuchali krótkiej prelekcji nt. badań wytrzymałościowych łopat wirników nośnych śmigłowców.
Organizatorzy i uczestnicy wyjazdu składają serdeczne podziękowania Władzom oraz wszystkim pracownikom obu przedsiębiorstw – Pratt & Whitney Rzeszów oraz PZL-Świdnik – za okazane wsparcie i umożliwienie zdobycia wielu doświadczeń najwyższych lotów. Jesteśmy pewni, iż nasi studenci, uskrzydleni ofertą i otwartością obu wizytowanych zakładów, a wspartą codzienną nauką w murach Politechniki Wrocławskiej, przyczynią się w najbliższych latach do rozwoju światowego lotnictwa, czerpiąc z niego satysfakcję i samorealizację.
Dziękujemy także dr. inż. Andrzowi Tatarkowi, prof. uczelni, Prodziekanowi ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Przy tej okazji zachęcamy do śledzenia działalności kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Osoby zainteresowane udziałem w kolejnych edycjach wycieczek do polskich i zagranicznych przedsiębiorstw zajmujących się lotnictwem i kosmonautyką zachęcamy do kontaktu z koordynatorem tego typu wyjazdów – dr. inż. Maciejem Cholewińskim (maciej.cholewinski@pwr.edu.pl).
Z lotniczymi pozdrowieniami!
Powitanie uczestników wycieczki przez Pana Wiesława Bombę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Napędów Lotniczych Pratt & Whitney Rzeszów
Uczestnicy wycieczki w Centrum Badawczo-Rozwojowym Napędów Lotniczych Pratt & Whitney Rzeszów
Przed PZL-Świdnik – styczniowej edycji wycieczki towarzyszyła zimowa aura
Pamiątkowe zdjęcie na terenie PZL-Świdnik