Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Zespół prof. Macieja Chorowskiego konsorcjantem w projekcie „DeepU"

Data: 12.06.2024 Kategoria: Życie Wydziału

deepu_zespol_na_pwr.jpg

Zespół prof. Macieja Chorowskiego w projekcie „DeepU” zajmuje się poszukiwaniem technicznych rozwiązań systemu kriogenicznego dla branży energetycznej.

Badacze z kilku europejskich ośrodków naukowych, w tym z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, wspólnie z firmami z Włoch, Niemiec i Irlandii sprawdzają, czy możliwe jest połączenie lasera z technologią kriogeniczną, by zagwarantować szybkie i niezawodne wykonywanie głębokich odwiertów geotermalnych. Wyzwaniem jest m.in. miniaturyzacja znanych rozwiązań. W prace zaangażowany jest zespół z Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej na PWr.

Wspólne badania trwają od 2022 r. dzięki finansowaniu z programu Horyzont Europa*. Liderem projektu „DeepU**” jest Uniwersytet w Padwie, a wśród uczestników konsorcjum – Politechnika Wrocławska, a konkretnie zespół prof. Macieja Chorowskiego z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Rozwiązanie, nad którym pracują, ma zwiększyć możliwość wykorzystywania głębokich zasobów geotermalnych (powyżej 4 km w głąb ziemi) na potrzeby niskoemisyjnego ogrzewania czy wytwarzania energii. Zamierzają bowiem opracować metodę, która ma zmniejszyć koszty odwiertów i przyspieszyć ich tempo.

drill.jpgKonsorcjanci sprawdzają, czy możliwe będzie „wiercenie” z wykorzystaniem lasera (słowo wiercenie może tu być mylące, bo tak naprawdę chodzi o odkruszanie drobnych kawałków skały, czyli spalację) z jednoczesnym transportem (wydmuchiwaniem) odkruszonych przez laser odłamków (niczym podziemna dmuchawa do liści).

Uczestnicy konsorcjum przygotowują m.in. nowe projekty przewodu wiertniczego i platformy wiertniczej. Przewód z odpowiednimi soczewkami ma kierować wiązkę lasera w dół, jednocześnie transportując gaz kriogeniczny do głowicy wiertniczej. W wieży i platformie wiertniczej znajdą się systemy wiercenia laserowego i obrotowego, zbiornik ciekłego gazu kriogenicznego oraz instalacja odpylania z separatorem gazu i systemem recyklingu.

Prace nad projektem mają potrwać do lutego przyszłego roku. W „DeepU” zaangażowanych jest kilka ośrodków naukowych: Uniwersytet w Padwie, Politechnika Wrocławska, Fraunhofer IAPT i The Italian National Research Council (CNR, Consiglio Nazionale Delle Ricerche) oraz firmy: włoska R.E.D. SRL, niemiecka Prevent i irlandzka GeoServ.

Więcej informacji znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.

*Finansowanie w wysokości 2,99 mln euro przyznano z programu EIC Pathfinder (Filar III Innowacyjna Europa) Ramowego Programu Unii Europejskiej Horyzont Europa. Program wspiera projekty na wczesnym etapie, czyli technologie „high-risk/high gain”.

**Pełna nazwa projektu to „DeepU – innowacyjny projekt wykonywania głębokich odwiertów na potrzeby pozyskiwania energii geotermalnej: przełomowa idea sprzęgnięcia lasera z technologią kriogeniczną”.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję