80 rocznica kaźni Profesorów Lwowskich

Data: 04.07.2021 Kategoria: Życie Wydziału

Do tragicznych wydarzeń doszło 4 lipca 1941 roku. W okupowanym przez wojska III Rzeszy Lwowie zamordowano na Wzgórzach Wuleckich 25 profesorów lwowskich uczelni oraz członków ich rodzin.

W niedzielę przed Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na Kampusie Politechniki Wrocławskiej zabrzmiała salwa honorowa. Pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, znajdującym się na terenie kampusu PWr, złożono kwiaty i oddano pomordowanym hołd. Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i miejskich, rektor i korpus dziekański PWr, delegacje wrocławskich uczelni, szkół i stowarzyszeń.

0dvrxpbwbfwctbkro80_rocznica11.jpg

4 lipca 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa.

Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński. Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Społeczność Politechniki Wrocławskiej i całego środowiska akademickiego Wrocławia co roku składa hołd pomordowanym uczonym i ich rodzinom.

Członkowie Komitetu Organizacyjnego Polskiego Rajdu Ekologicznego z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego tradycyjnie zapalili znicze pamięci (na zdjęciu).

80_rocznica_mordu_prof_lwowskich.jpeg

Więcej informacji na stronie Politechniki Wrocławskiej.