4 lipca 1941 r. we Lwowie żołnierze niemieccy aresztowali, a następnie rozstrzelali 45-osobową grupę profesorów oraz członków ich rodzin. W piątek pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę mordu.
Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w akademickim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Główne uroczystości zorganizowano pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, znajdującym się na Skwerze prof. Idaszewskiego.
W swoim przemówieniu prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, zaznaczył, iż po wojnie we Wrocławiu pamięć o Lwowie była na cenzurowanym. Nie pamiętano też oficjalnie o zamordowanych profesorach, a pamięć o nich była pielęgnowana w środowisku naukowym.
Dopiero w 1954 roku we Wrocławiu, uznanym za spadkobiercę akademickiej tradycji lwowskiej, powstał międzyuczelniany Komitet Uczelnianych Akademickich Lwowskich Pracowników Nauki. Jego celem było zgromadzenie funduszy na budowę pomnika upamiętniającego polskich profesorów lwowskich uczelni.
Po 1981 r. odsłonięto w holu oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu oraz w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego tablice z nazwiskami zamordowanych profesorów lwowskich. Również w 1981 roku uzupełniono pomnik przy na Skwerze prof. Idaszewskiego o stosowną tablicę.
Pomniki takie jak ten stanowią pomost między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. Pozwalają nam odnaleźć swoje korzenie, zrozumieć, skąd pochodzimy. Na koniec zacytuję zaczerpniętą od świętego Augustyna krótką myśl: Zło jest brakiem dobra. Pamiętajmy o tym. Cześć ich pamięci – powiedział rektor UWr.
Kwiaty pod pomnikiem złożyli poseł Krzysztof Mieszkowski, Artur Jurkowski, wicewojewoda dolnośląski, dr Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia, przedstawiciele władz samorządowych, rektor i prorektorzy Politechniki Wrocławskiej wraz z rektorami seniorami, dziekanami i przewodniczącymi rad dyscyplin, a także delegacje wrocławskich uczelni, szkół oraz stowarzyszeń naukowych i kresowych.
Hołd poległym oddała kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
Społeczność Politechniki Wrocławskiej i całego środowiska akademickiego Wrocławia co roku składa hołd pomordowanym uczonym i ich rodzinom. W 1964 r. na terenie kampusu PWr odsłonięto Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich, gdzie tradycyjnie odbywają się uroczystości.
Pełna informacja znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.