Dom zasilany deszczówką

Data: 19.10.2021 Kategoria: Życie Wydziału

prof_bartosz_kazmierczak_i_dr_inz_demis_pandelidis_2.jpgDr inż. Demis Pandelidis z Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej opracował nowatorską metodę oczyszczania, a zespół naukowców z Wydziałów Inżynierii Środowiska i Mechaniczno-Energetycznego PWr zaproponował stworzenie systemu urządzeń i zbiorników, które pozwolą na zbieranie wód opadowych, ich magazynowanie, oczyszczanie i wykorzystywanie do codziennego użytku.

Opracowanie koncepcji systemu lokalnego zagospodarowania wód deszczowych, było głównym celem konkursu „Technologie domowej retencji” zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysły musiały znaleźć zastosowanie m.in. w typowym domu jednorodzinnym. W ramach konkursu naukowcy na realizację projektu otrzymali z NCBiR 2,3 mln zł. W sumie w konkursie „Technologie domowej retencji” realizowane będą cztery projekty, a Politechnika Wrocławska jest jedyną uczelnią, która otrzymała dofinansowanie.

Na zdjęciu dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni (W7, po lewej) oraz dr inż. Demis Pandelidis (W9, po prawej).

Więcej informacji w aktualnościach na stronie Politechniki Wrocławskiej.