Dr inż. Mateusz Wnukowski wśród ośmiu laureatów z Politechniki Wrocławskiej, którzy otrzymali tegoroczne stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Są one przyznawane młodym badaczom i badaczkom wykazującym się wybitnymi osiągnięciami w działalności naukowej.
MNiSW oceniało wioski przez specjalny zespół metodą punktową – w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Wyłaniając laureatów, stosowano podejście wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, które polega na przyznawaniu w dyscyplinach podobnej liczby stypendiów. Tym samym naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie całej dziedziny.
Ostatecznie stypendia przyznano 228 wybitnym młodym naukowcom, w tym 34 doktorantom, reprezentującym 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu będą przez trzy lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie.
Wśród laureatów na Politechnice Wrocławskiej stypendium otrzymał dr inż. Mateusz Wnukowski (adiunkt w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii).
Mateusz Wnukowski jest członkiem Akademii Iuvenum w kadencji 2024–2026. Jego praca naukowa koncentruje się na zastosowaniu plazmy w transformacji energetycznej. Dwa główne kierunki badań to synteza tlenków azotu oraz piroliza metanu. Oba zagadnienia dotyczą kluczowych procesów przemysłu chemicznego i ich przekształcania w bardziej zrównoważone technologie.
Pierwszy temat, realizowany w ramach grantu Sonata, dotyczy nowoczesnych metod produkcji kwasu azotowego. Drugi, związany z wytwarzaniem wodoru oraz cennych związków węglowych, takich jak etylen, acetylen czy sadza, ma na celu opracowanie bardziej efektywnych metod konwersji metanu do value-added chemicals.
Badania prowadzi we współpracy z ośrodkami badawczymi w Szwajcarii (EMPA) oraz Czechach (VSB - Technical University of Ostrava oraz Masaryk University).
Pełna informacja znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej.