Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa- nowa specjalność na WME

Data: 07.07.2023 Kategoria: Życie Wydziału

inzynieria_procesowa.png

Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa to nowa specjalność, którą uruchamia Wydział Mechaniczno-Energetyczny. Mogą zdecydować się na nią studenci mechaniki i budowy maszyn energetycznych na studiach pierwszego stopnia.

Wydział postanowił uruchomić nową specjalność na siedmiosemestralnych studiach inżynierskich na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych, gdyż obserwuje duże zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów, którzy potrafią m.in. projektować i modyfikować urządzenia oraz aparaturę chłodniczą i kriogeniczną czy zarządzać procesami w skali przemysłowej.

W trzecim semestrze studenci decydują się na specjalność, a od czwartego semestru w ich rozkładach zajęć pojawiają się przede wszystkim kursy specjalnościowe.

Wśród kursów nowej specjalności Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa znalazły się m.in. sterowanie w instalacjach chłodniczych, projektowanie systemów kriogenicznych, maszyny sprężające czy rurociągi, armatura i uszczelnienia.

Twórcy specjalności podkreślają, iż układając jej program, postawili na praktykę. Studenci nauczą się więc m.in. korzystania z nowoczesnych narzędzi inżynierskich (np. Ansys, Catia, Inventor, Solid Edge) do projektowania pojedynczych części i całych zespołów maszyn przemysłowych i energetycznych.

Przyszli inżynierowie będą  mieli zajęcia m.in. w Laboratorium Podstaw Chłodnictwa i Laboratorium Podstaw Kriogeniki oraz przy nowych stanowiskach dydaktycznych z nowoczesnymi sprężarkami inwerterowymi, wyposażonymi w symulator awarii.

Dla Studentów przewiduje się:

  • wyjazdy studyjne i odwiedziny w siedzibach firm współpracujących z wydziałem, by na miejscu obejrzeć działające tam instalacje– m.in. w Area Cooling Solutions, KrioSystemie, CRYO Science czy Creatorze;
  • możliwość ubiegania się o staż w ramach GET_INvolved Programme, prowadzonego przez Ośrodek Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech, FAIR(ang. Facility for Antiproton and Ion Research), z którym nasza uczelnia współpracuje;
  • możliwość udziału w szkole letniej European Course of Cryogenics, którą nasza uczelnia organizuje wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie (TU Dresden) i Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii w Trondheim (NTNU).

Absolwenci tej specjalności będą gotowi do pracy w branżach związanych z utrzymaniem komfortu termicznego człowieka, produkcją i dystrybucją żywności, farmaceutyków czy chemikaliów, a także w firmach specjalizujących się w budowie i eksploatacji urządzeń kriogenicznych, takich jak zbiorniki ciekłych gazów czy instalacje do przetwarzania i przechowywania gazu ziemnego, dwutlenku węgla czy wodoru w ramach zrównoważonej energetyki.

Więcej informacji o specjalności znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej, a o szczegółach naboru można dowiedzieć się na stronie Działu Rekrutacji PWr.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję