Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Nasi naukowcy na XXVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Data: 10.09.2021 Kategoria: Życie Wydziału

Dolnośląski Festiwal Nauki jest coroczną imprezą popularnonaukową, organizowaną od 1998 r. we wrześniu (edycja stacjonarna we Wrocławiu) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Bystrzycy Kłodzkiej) przez 11 wyższych uczelni Wrocławia, dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.

2021-09-dfn-plakat.jpg

Hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu: Od science fiction do Science nawiązuje do trwającego roku Stanisława Lema, autora słów: Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka (Bajki robotów 1964). Festiwal w tym roku, to także obchody Europejskiego Roku Kolei zorganizowanego przy współudziale Kolei Dolnośląskich oraz Politechniki Wrocławskiej, które z tej okazji przygotowały cykl imprez poświęconych tej tematyce. Organizatorzy DFN chcą, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcą przybliżyć jej tematy i problemy które rozwiązuje oraz korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki badań.

Na program DFN 2021 składa się ponad 1000 spotkań mających za zadanie popularyzowanie nauki i sztuki (nauk humanistycznych, społecznych, prawnych, ekonomicznych, ścisłych, przyrodniczych, medycyny, profilaktyki zdrowotnej, nano- i biotechnologii, ochrony środowiska, informatyki, kultury i sztuki oraz sportu i rekreacji).

W atrakcyjnej i zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie, organizatorzy starają się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy. DFN to także forma integracji dolnośląskiego środowiska naukowego wokół promowania nauki, rozwoju regionalnych inicjatyw edukacyjnych i edukacji uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych. DFN zdobył Nagrodę Główną konkursu Popularyzator Nauki 2019 organizowanego przez Polską Agencję Prasową i serwis Nauk w Polsce wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W tym roku, z powodu pandemii, wszystkie imprezy festiwalowe po raz drugi odbędą się w formie transmisji i spotkań on-line (na platformie Zoom).

Wykładowcy i doktoranci Wydziału Mechaniczno - Energetycznego przygotowali z tej okazji 5 interesujących wydarzeń, które odbędą się w formule online.

Dr inż. Wiesław Wróblewski zaprosi Was na wykład połączony z dyskusją: "Krótka historia podboju kosmosu" prezentujący „największą przygodę ludzkości” i omawiający najważniejsze wydarzenia w ponad 60 letniej historii podboju przestrzeni kosmicznej, nawiązując do obchodzonej w kwietniu bieżącego roku 60 rocznicy pierwszego załogowego lotu w kosmos. Tematyka związana z eksploracją przestrzeni kosmicznej będzie także prezentowana w dwóch kolejnych wykładach przedstawionych przez mgr. inż. Macieja Cholewińskiego"Silniki rakietowe – klucz do eksploracji kosmosu" oraz przez dr. inż. Adama Jaroszewicza"Dlaczego Rosjanie nie stanęli na Księżycu" – kulisy szalonego wyścigu na Księżyc.

Podczas DFN nie zabraknie także wykładów związanych z szeroko rozumianą nawigacją, której (świadomie lub nieświadomie) używamy przez całe życie. Mgr inż. Korneliusz Sierpowski zaprasza na wykład połączony z dyskusją "Pseudosatelity – czym są i dlaczego są potrzebne", prezentujący pomysł opracowania tzw. pseudosatelitów i wykorzystania ich m.in. jako elementów systemu zwiększającego dokładność określania pozycji w satelitarnych systemach nawigacyjnych. Dr. inż. Adam Jaroszewicz zaprasza na wykład połączony z dyskusją "Supernawigatorzy – jak zwierzęta określają swoje położenie" prezentujący metody nawigacji naturalnej, wykorzystywane przez organizmy żywe zamieszkujące naszą planetę. Supernawigatorzy – takim mianem możemy nazwać owady, ptaki, gady, płazy a także ssaki, które wykorzystując tylko swoje wrodzone zmysły, bezbłędnie poruszają się w otaczającym świecie, przemierzając czasem tysiące kilometrów podczas corocznych migracji. Wykład ma za zadanie zaprezentować „cuda” zwierzęcej nawigacji, pozwalając chociaż w niewielkim zrozumieć złożoność i piękno otaczającego nas świata.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki są bezpłatne! 

Szczegółowe informacje na temat programu DFN znajdziecie Państwo na stronie internetowej wydarzenia oraz w bezpłatnej aplikacji DFN przygotowanej na smartfony z systemem Android. Zapraszamy do zapoznania się z proponowanym programem i uczestniczenia w spotkaniach festiwalowych. Przypominamy o konieczności zapisów on-line na spotkania.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję