14 marca br. podpisaliśmy umowę o współpracy między Politechniką Wrocławską a Gminą Wrocław. W ramach projektu edukacyjno-badawczego "Przyjazne Miasto" studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego dołączą do studentów ASP, aby wspólnie opracować nowe rozwiązania dla dwóch wrocławskich targowisk.
Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej aktywnie rozwijana jest idea Smart City łącząca nowoczesne technologie z troską o komfort i dobrostan mieszkańców Wrocławia.
W tym semestrze studenci WME dołączą do studentów ASP i spróbują wspólnie opracować nowe rozwiązania dla dwóch wrocławskich targowisk tak, by stały się one przestrzenią bardziej funkcjonalną oraz innowacyjną.
Głównym wyzwaniem w kwestii Bazaru Komandor będzie zaprojektowanie nowoczesnej hali handlowo-usługowej i miejsca spotkań dla mieszkańców. Natomiast Ryneczek Jemiołowa wymaga zaprojektowania rozwiązań, które podniosą jego atrakcyjność związaną m.in. z promocją lokalnych i ekologicznych produktów, a także włączenie terenów zielonych wokół placu handlowego do jego integralnych działań rekreacyjno-edukacyjno-handlowych.
Cieszy nas fakt, że wydziałowe kursy i projekty koncentrują się na tworzeniu miasta przyszłości – bardziej zrównoważonego, energooszczędnego i inteligentnie zarządzanego, którego ideą jest nie tylko nowoczesny Wrocław, ale także przyjazny dla środowiska, zdrowy, wygodny i korzystający z zielonych rozwiązań.
Jak podkreślił Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego- prof. Piotr Szulc, współpraca z miastem pozwoli na podejmowanie inicjatyw wpisujących się w filary koncepcji Smart City, jakimi są technologia, społeczeństwo i środowisko. W wydarzeniu udział brał Dyrektor ds. SmartCity w Urzędzie Miejskim Wrocławia- Robert Bednarski, który oznajmił, iż dzięki połączeniu wiedzy akademickiej z praktycznymi rozwiązaniami można wspólnie budować przyszłość, w której technologia i zrównoważony rozwój idą w parze z poprawą jakości życia mieszkańców Wrocławia.
Kolejna edycja projektu Przyjazne Miasto powraca do tematu targowisk miejskich, a pod koniec semestru ostateczne projekty zostaną ocenione pod kątem ich ewentualnego wdrożenia w mieście.
Czytaj całą relację wraz z bogatym materiałem fotograficznym na stronie Politechniki Wrocławskiej.
Infrormacje znajdują się na stronie.