Publikacja członków SKN Płomień

Data: 28.06.2024 Kategoria: Życie Wydziału

W czerwcowym numerze czasopisma Instal 6/2024 ukazał się artykuł "Badanie wpływu zabrudzenia paneli fotowoltaicznych trawą na ich sprawność" przygotowany przez studentów z SKN Płomień, którego autorami są Tomasz Rybak, Adam Mołczan, Sandra Jarmuła, Mateusz Lichoń, Sara Majewska oraz dr inż. Marcin Michalski z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii

Abstrakt: Wpływ zabrudzenia paneli fotowoltaicznych ma istotne znaczenie dla projektantów i użytkowników systemów fotowoltaicznych, powodując spadek ich wydajności, co sugeruje, że rozmieszczenie paneli ma istotny wpływ na ich funkcjonowanie. W trakcie przeglądu literatury nie znaleziono badań dotyczących wpływu zanieczyszczenia paneli fotowoltaicznych trawą czy liśćmi, co było motywacją do przeprowadzenia badania wpływu zabrudzenia paneli fotowoltaicznych trawą na ich sprawność. Przeprowadzono je poprzez pokrycie paneli fotowoltaicznych warstwą trawy, w celu symulacji efektu zacienienia. Doświadczenie miało na celu wskazać w jaki sposób zacienienie wpływa na efektywność konwersji energii słonecznej. Wyniki analizy wskazują na istotne zmiany wydajności paneli fotowoltaicznych, a także wskazują różnicę między dwoma rodzajami paneli: Full Black oraz Standard.

Gratulujemy!

instal_6_2024_plomien.png