Relacja ze studenckiej wycieczki do ESP Dychów

Data: 28.05.2024 Kategoria: Życie Wydziału

W dniu 17.05.2024 r. Studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej mieli okazję zwiedzić elektrownię szczytowo-pompową w Dychowie.

ESP Dychów jest obiektem hydroenergetycznym o  mocy zainstalowanej wynoszącej: dla turbin 90 MW i w przypadku pomp 22 MW. Uczestnicy poznali historię obiektu, sposób jego funkcjonowania w systemie elektroenergetycznym, zwiedzono infrastrukturę niezbędną do pracy elektrowni, w tym rurociągi derywacji ciśnieniowej o średnicy 6 m. Pracownicy ESP Dychów zaprezentowali proces rozruchu i synchronizacji turbiny Kaplana oraz odstawienia pompy zasobnikowej.  Końcową część wycieczki stanowiła wizja lokalna w elektrowni przepływowej w Raduszcu Starym oraz w zapleczu remontowym przedsiębiorstwa Centrum Technologii  Proekologicznych, zajmującym się tematyką turbin wodnych.