Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Rewolucja w procesach chłodzenia - pulsacyjne rurki ciepła

Data: 10.02.2021 Kategoria: Życie Wydziału

Pulsacyjne rurki ciepła mogą pomóc zrewolucjonizować procesy chłodzenia. Badacze z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej przekonują, że rurki mogą w przyszłości stać się elementem systemu chłodzenia w rakietach kosmicznych i satelitach. Każdy kilogram wyniesiony w przestrzeń kosmiczną to ogromne koszty. Zastosowanie pulsacyjnych rurek, które mają niewielką masę, pozwoliłoby na ogromne oszczędności.

Naukowcy z Politechniki przeprowadzili badania w ogromnej maszynie obrotowej w Centrum Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji (ZARM) w Niemczech. Dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni i doktorant Cezary Czajkowski spędzili w Bremie w sumie trzy tygodnie. Sprawdzali tam, jak duże przeciążenia wpływają na chłodzenie za pomocą pulsacyjnych rurek ciepła. W przyszłości te niewielkie kapilary mogą być elementem kosmicznych rakiet i satelitów.

Posłuchaj i przeczytaj na stronie Radia Wrocław.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję