W piątek 10.06.2022 Bartłomiej Dziewoński oraz Jacek Napora z Akademickiego Klubu Lotniczego opowiedzieli Dziekanowi Wydziału Mechaniczno-Energetycznego szczegóły na temat swojego sukcesu w USA i o planach na kolejne lata.
Na zawodach w USA studenci z AKL zdobyli m.in. pierwsze miejsce w kategorii Advanced, które to zadanie polegało na zaprojektowaniu i skonstruowaniu samolotu o rozpiętości skrzydeł do 120 cali (nieco ponad 3 metry) i z silnikiem elektrycznym o mocy do 750 W. Maszyna miała symulować misję transportu wody w trudno dostępnych terenach (misja pożarnicza). Dlatego w kilku lotach musiała przewieźć jak najwięcej wody w zwykłych plastikowych butelkach, którą po lądowaniu studenci mieli w określonym czasie przelać do jednego zbiornika. W każdej rundzie oprócz zrzutu wody samolot wyrzucał także tzw. PADA, czyli Powered Autonomous Delivery Aircraft, który miał wylądować o określonym miejscu, wykrywając wcześniej (dzięki algorytmom rozpoznawania obrazu) miejsce zrzutu. Po wszystkich lotach ze zrzuconych elementów PADA studenci musieli też zbudować łazik, którego zadaniem było przewieźć zgromadzoną wodę przez tor przeszkód i dotrzeć na wyznaczone miejsce.
Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali m.in. o nowym kierunku kształcenia Lotnictwo i Kosmonautyka oraz pomysłach na wykorzystanie unikatowych doświadczeń członków AKL w opracowywaniu programu zajęć oraz laboratoriów.
Prodziekan ds. studenckich Andrzej Tatarek, Bartłomiej Dziewoński, Jacek Napora, Dziekan Piotr Szulc
Akademicki Klub Lotniczy PWr działa przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, ale skupia studentów z kilku wydziałów uczelni. To jedno z kół strategicznych PWr.