Zgodnie z Zarządzeniem Wewnętrznym 65/2024 z 7 sierpnia 2024 r. na Politechnice Wrocławskiej wprowadzone zostały Standardy ochrony małoletnich.
Poniżej zamieszczamy skróconą i pełną wersję naszych standardów. Na uczelni działa także pełnomocnik rektora ds. ochrony małoletnich. Jest nim mgr inż. Jacek Styś (tel. 71 340 78 91, mail: jacek.stys@pwr.edu.pl).
Standardy ochrony małoletnich na Politechnice Wrocławskiej
[Wersja skrócona]
- Osoby, które kontaktują się z Tobą na Politechnice Wrocławskiej, powinny zachowywać się z szacunkiem wobec Ciebie i Twoich potrzeb.
- Masz prawo do zadawania pytań pracownikom uczelni i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi.
- Masz prawo do otrzymania wsparcia i zainteresowania dla Twoich problemów.
- Pracownikom nie wolno na Ciebie krzyczeć.
- Pracownikom uczelni nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
- Pracownikom nie wolno Cię zastraszać, zawstydzać, upokarzać, ośmieszać, lekceważyć, obrażać ani grozić.
- Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
- Pracownikom nie wolno Cię dyskryminować i wykluczać.
- Masz prawo do sprawiedliwego traktowania w każdej sytuacji.
- Masz prawo do traktowania z szacunkiem, bez względu na Twoją płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy, religijny czy poglądy.
- Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i spokojnego wyjaśnienia, dlaczego takie są.
- Masz prawo do prywatności. Pracownikom uczelni nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów.
- Pracownikom nie wolno bez zgody Twoich rodziców lub opiekunów robić Ci zdjęć czy nagrywać filmów.
- Pracownikom nie wolno w Twojej obecności używać wulgarnych słów, nieprzyzwoitych gestów lub żartów, czy nawiązywać w wypowiedziach do Twojej atrakcyjności.
- Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą i w taki sposób, aby był on dla Ciebie odpowiedni.
- Pracownikom nie wolno nawiązywać z Tobą jakichkolwiek relacji romantycznych ani składać Ci propozycji o nieodpowiednim charakterze.
- Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji. Pracownikom nie wolno również używać ich w Twojej obecności.
- Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
- Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.