VII Polski Rajd Ekologiczny z Konferencją Naukową “Vehicles of the Future”

Data: 01.07.2021 Kategoria: Życie Wydziału

Mam zaszczyt – w imieniu Komitetu Organizacyjnego VII Polskiego Rajdu Ekologicznego z Konferencją Naukową Vehicles of the Future – zaprosić Państwa do udziału w tym przedsięwzięciu.

Impreza organizowana w dniach 15 sierpnia – 17 września 2021 r. jest syntezą publicznej prezentacji efektów pracy twórczej, wymiany myśli studentów, hobbystów i doświadczonych naukowców oraz kształtowania postaw patriotycznych.

Realizowana jest w formie pokazu alternatywnych konstrukcji pojazdów, klasycznej konferencji naukowej, promowania postaw obywatelskich oraz rajdu śladami wybitnych Rodaków i świętych miejsc dla każdego Polaka.

Prototypowe konstrukcje pojazdów mechanicznych zostaną zaprezentowane na Wrocławskim Rynku oraz w ramach konferencji naukowej w Moskwie, Irkucku i we Władywostoku, a także warsztatów w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie, a pojazdy użytkowe (motocykle i samochody) z napędami proekologicznymi na trasie: Wrocław – Oława – Jasna Góra Zwycięstwa – Kraków – Lwów - Berdyczów – Kijów – Ufa – Tobolsk – Irkuck – Władywostok – Magadan – Moskwa – Smoleńsk – Warszawa – Wrocław.

Motto Rajdokonferencji:

“Kocham Polskę i Ty Ją kochaj”

Hasło tegorocznej edycji:

„Pamięć o przeszłości wyzwaniem do obrony integralności Rzeczypospolitej  i Jej rozkwitu”

Tegoroczna edycja organizowana jest w okresie obchodów 100-nej rocznicy zwycięskiego Trzeciego Powstania Śląskiego, 100-nej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego wyznaczającego wschodnie granice Rzeczypospolitej, 120-tej rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 100-nej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej, 410-tej rocznicy Hołdu Carów Szujskich.

Uczestnicy złożą hołd twórcom niepodległości Polski m.in. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, na Wawelu w Krakowie, Cmentarzu Orląt we Lwowie.

Nastąpi również upamiętnienie bohaterów m.in. przed Pomnikiem 100-lecia Niepodległej w Oławie, pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich we Wrocławiu i we Lwowie (Wzgórza Wuleckie), Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w miejscach mordu polskiej inteligencji  Katyniu i dramatu Smoleńskiego, w miejscach zsyłek Polaków na bezkresne ziemie Syberii. Zaplanowane są także spotkania z Polakami mieszkającymi na Kresach oraz Dalekim Wschodzie.

Uczestnikami konferencji są przede wszystkim młodzi naukowcy, studenci i doktoranci, którzy swoją działalność naukową koncentrują wokół zagadnień związanych z konstrukcją i energetyką pojazdów, w tym „pojazdów przyszłości”, a także wszyscy ci nie związani z uczelniami (motocykliści i kierowcy pojazdów użytkowych), którym leży na sercu troska o dobro Rzeczypospolitej.

Tę nową formę edukacji – adresowaną głównie do młodego pokolenia ambitnych Polaków (również Duchem) – postanowili objąć swym patronatem obok najwyższych władz Politechniki Wrocławskiej z JM Rektorem prof. Arkadiuszem Wójsem, również Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr. – prof. Piotr Szulc, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – prof. Krzysztof Mendrok oraz Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie – prof. Marcin Ślęzak.

Kontakt organizacyjny:

Dla zapoznania się z charakterem Rajdokonferencji podaję:

• Sprawozdanie z Rajdokonferencji 2019 (VI Polskiego Rajdu Ekologicznego z Konferencją Naukową “Vehicles of the Future”) -  w załączniku
  • Link do filmu VI Polski Rajd Ekologiczny z Konferencją Naukową Vehicles of the Future  (https://youtu.be/UJTrGsERxN8)

płk dr hab. inż. Mieczysław Struś, prof. uczelni
Komandor Rajdokonferencji